Zaloguj
Reklama

Badania przesiewowe - co to jest?

Lekarz przed operacją
Fot. Panthermedia
Lekarz przed operacją
(3)
Reklama

Badania przesiewowe są to działania wykonywane u osób „zdrowych”, bez objawów choroby, których celem jest wykrycie i leczenie choroby w jej wczesnym stadium.

Badania przesiewowe - Objawy i przebieg

W Polsce istnieje szereg badań przesiewowych i programów profilaktycznych.

Zaliczają się do nich: 

  1. Program profilaktyki chorób krążenia skierowany dla osób w wieku 25,40,45, 55 lat bez rozpoznanej dotychczas choroby krążenia.
  2. Program profilaktyki chorób od tytoniowych – dla osób palących >18r. ż- w szczególności w 40-65 rż w zakresie diagnostyki POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).
  3. Program profilaktyki gruźlicy.
  4. Program wczesnego wykrywania raka piersi za pomocą mammografii przeprowadzanej co 2 lata– u kobiet od 50-69 roku życia.
  5. Program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia co 3 lata u kobiet od 25-59 lat.
  6. Program badań prenatalnych dla kobiet >35 rż., 7. Program wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry.
  7. Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego – kolonoskopia- w wieku 5-65 lat co 10 lat, oraz wiele innych m.in. u w kierunku fenyloketonurii, mukowiscydozy, niedoczynności tarczycy, wady słuchu, wady serca u noworodków itd.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Do lekarza powinniśmy zgłaszać się na wszystkie badania przesiewowe, które są do nas skierowane. Wiele się mówi na temat groźnych powikłań rożnych chorób przewlekłych jak i nowotworów. Z uwagi na duże możliwości, jakie stwarza nam współczesna medycyna i szeroko dostępne badania przesiewowe powinniśmy robić co w naszej mocy by skutecznie ustrzec się przed chorobami.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze