Artykuły z kategorii: Leczenie raka
Badania kliniczne w leczeniu nowotworów u dzieci
Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy [1] – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium. Wyleczalność nowotworów dziecięcych zależy m.in. od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania, ale średnio szacuje się ją na ok. 80 proc. [2] Choć wynik ten napawa optymizmem, to wciąż nie brakuje małych pacjentów opornych na tradycyjne metody leczenia, borykających się z przerzutami czy wznową choroby. Nadzieją na ich powrót do zdrowia oraz opracowanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych okazują się badania kliniczne. Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest medycyna personalizowana?
Medycyna personalizowana, nazywana także precyzyjną, zakłada dostosowanie leczenia do indywidualnego pacjenta. Coraz częściej wykorzystywana jest w onkologii, gdzie określa się charakterystyczne cechy nowotworu poprzez wykonanie dedykowanych badań. To stale rozwijająca się dziedzina, w której wciąż jest wiele do odkrycia. Już dziś wiadomo, że ukierunkowane leczenie przynosi największe korzyści medyczne, społeczne i ekonomiczne [1].
Jednoczasowa radiochemioterapia w niedrobnokomórkowym raku płuca
Liczba chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), którzy mogliby skorzystać z zastosowania jednoczasowej radiochemioterapii jest w Polsce co najmniej trzykrotnie wyższa niż liczba aktualnie leczonych metodą skojarzoną.
Czym jest terapia CAR-T?
CAR-T, czyli innowacyjna terapia przeciwnowotworowa to najnowsza broń w walce z agresywnym nowotworami krwi. Czym jest CAR-T i co stanowi o jej wyjątkowości?
- Reklama
Terapia zintegrowana w chorobach nowotworowych – czym jest i co oznacza dla pacjenta?
Nowotwory stanowią dziś jedną z głównych przyczyn śmierci. W Polsce rocznie diagnozuje się je u ponad 163 tysięcy osób, zarówno wśród kobiet, mężczyzn i dzieci, z których 100 tysięcy kończy się zgonem. Stosowane metody leczenia nie zawsze pokrywają się z najnowszą wiedzą medyczną, a pacjenci często mają poczucie, że są pozostawieni sami sobie. Dzisiaj najbardziej powszechną metodą leczenia nowotworów są chemio- i radioterapia oraz operacyjne usuwanie guzów. Kierując się całościowym podejściem do leczenia na świecie, coraz częściej u chorych stosuje się medycynę koordynowaną, która łączy różne metody i często jest wsparciem terapii klasycznej. Należy jednak pamiętać, że wszelkie wykorzystywane metody leczenia powinny opierać się przede wszystkim na najnowszej wiedzy lekarskiej i badaniach naukowych.
Artemizyna: nowość w walce z rakiem?
O odkryciach, które mają zyskać miano przełomowych w walce z nowotworami, słyszymy co jakiś czas. Warto wiedzieć, jakie badania są aktualnie prowadzone i z uwagą śledzić, co dzieje się na pograniczu nauk biologicznych i medycznych.
Czerniak – nowoczesne terapie
Czerniak należy do najbardziej agresywnych odmian raka skóry, na który zapada coraz więcej osób. U chorych, u których choroba została wcześnie wykryta, rokowania są pomyślne. Terapie czerniaków należą do prężnie rozwijających się dziedzin onkologii oraz dermatologii. Jedną z nowatorskich metod leczenia jest terapia celowana.
Pod włos terapii nowotworowej
Decyzja o leczeniu onkologicznym nie pozostawia nam wyboru. Wraz z odzyskiwaniem zdrowia będziemy musieli ponieść spore koszty, wśród których znajduje się utrata owłosienia. Odpowiednio przygotowani psychicznie i zaopatrzeni, odczujemy je jednak mniej dotkliwie. Jak poradzić sobie w trudnych momentach, by wspierać terapię, zamiast osłabiać jej efekty?
Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi
Choroby tarczycy są coraz większym wyzwaniem dla lekarzy. Wielu Polaków cierpi z powodu nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycowych, choroby Hashimoto oraz niestety nowotworów. Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy, dlatego warto przy tej okazji uważniej przyjrzeć się objawom i profilaktyce nowotworów tego gruczołu oraz skutecznym metodom ich leczenia.
Radiofarmaceutyki – tajna broń medycyny nuklearnej
Znakowane izotopami promieniotwórczymi preparaty medyczne z arsenału medycyny nuklearnej mają unikalne właściwości: pozwalają dokładnie zbadać nie tylko obraz, ale i funkcje poszczególnych tkanek i narządów. Są przy tym bezpieczne i skuteczne – także w terapii najczęściej występujących chorób, które leczy się dziś dzięki nim coraz bardziej precyzyjnie.
- Reklama
Irynotekan – nie dla osób chorych na zespół Gilberta?
Irynotekan to popularny lek przeciwnowotworowy stosowany głównie w leczeniu raka jelita grubego i odbytnicy. Niestety dla osób z uszkodzonym genem UGT1A1, czyli mutacją odpowiedzialną za zespół Gilberta, może on być silnie toksyczny. Co jeszcze warto wiedzieć o tym leku i jego związku z zespołem Gilberta?
Nie ma zgody na automatyczną zamianę leków
Leki biologiczne zrewolucjonizowały leczenie onkologiczne i spowodowały, że pewne grupy chorych uzyskały szansę na długoletnie przeżycie przy niewielkim ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Po wygaśnięciu okresu ochrony patentowej pojawiają się leki biopodobne, które odtwarzają leki oryginalne, nie są jednak preparatami identycznymi. Eksperci obecni na panelu „Terapie biologiczne – bezpieczeństwo i skuteczność dla pacjenta” dyskutowali na temat zamiennictwa leków biologicznych na biopodobne. Spotkanie odbyło się w ramach VII Forum Pacjentów Onkologicznych organizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.
Diagnostyka szpiczaka plazmocytowego coraz skuteczniejsza
Poprawia się efektywność wczesnej diagnostyki szpiczaka, głównie dzięki nowym metodom wykrywania choroby i rosnącej świadomości lekarzy rodzinnych. Polscy pacjenci wciąż pozbawieni są jednak dostępu do innowacyjnych leków na nawrotową postać szpiczaka plazmocytowego. Dla blisko 200 osób jest to obecnie terapia ostatniej szansy. W trudnej sytuacji znajdują się również chorzy po przeszczepie komórek krwiotwórczych, dla których brakuje nowoczesnych leków podtrzymujących leczenie.
Dieta szansą na wyleczenie raka
Nowotwór stawia przed nami trud podjęcia wielu decyzji. Rozwiązania oferowane przez dzisiejszą medycynę pozwalają co prawda walczyć z rakiem, nie są jednak pozbawione negatywnego oddziaływania na cały organizm. Dzieje się tak dlatego, gdyż zarówno chemio-, radio- czy farmakoterpia nie należą do metod celowanych, czyli ukierunkowanych ściśle na komórki patologiczne. Nie dziwi więc fakt, że pacjenci poszukują bardziej naturalnych i mniej inwazyjnych sposobów na leczenie lub wspieranie kuracji antynowotworowej. Należy do nich dietoterapia, a więc stosowanie specjalistycznego modelu żywienia w celu eliminacji lub wycieszenia objawów chorobowych. Jednym z takich modeli jest dieta ketogenna.
Bóle przebijające w onkologii
Ból jest dolegliwością zgłaszaną przez niemal wszystkich pacjentów onkologicznych, na którymś etapie diagnostyki i leczenia. Poza bólem przewlekłym, w terapii chorego onkologicznego bardzo istotnym problemem klinicznym są bóle przebijające, ostre, napadowe, gwałtownie narastające, o średnim lub dużym nasileniu. Warto zwrócić uwagę na odmienności terapii bólu przebijającego, gdyż skuteczność standardowych terapii bywa w tym wskazaniu niepełna.
Ból w chorobie nowotworowej
Większość pacjentów oddziałów onkologicznych wymaga zaopatrzenia w środki przeciwbólowe w toku leczenia choroby nowotworowej, na którymś z etapów terapii. Warto mieć to na uwadze w planowaniu procesu leczenia- indywidualna jest bowiem odpowiedź organizmu na leczenie przeciwbólowe zwłaszcza, że w przypadku pacjenta onkologicznego, mechanizmy generowania bodźców bólowych, czynniki modulujące ból mogą być bardzo złożone.
Wynaczynienie cytostatyków
Chemioterapeutyki podawane są pacjentom onkologicznym zarówno w monoterapii, jak i w terapii skojarzonej. Z wyborem dożylnej drogi podania wiąże się duże ryzyko powikłań, również ich wynaczynienie. Nazywamy tak niezamierzony wyciek leku do przestrzeni okołonaczyniowej. Częstość szacuje się nawet na 6,5 % chorych poddawanych rocznie chemioterapii systemowej. Jego konsekwencje mogą być różne, niekiedy bardzo poważne.
Powstawanie nowotworu w organizmie człowieka
Kancerogeneza, a więc powstawanie nowotworów w dotychczas zdrowym organizmie jest skomplikowanym procesem, zwykle toczącym się stopniowo, zajmującym lata. Wyjątkowo ważną rolę odgrywa tu czynnik zewnętrzny: chemiczny (np. formalina, konserwanty żywności) czy fizyczny (np. promieniowanie), zakażenia wirusami onkogennymi (np. Human Papilloma Virus HPV 6, 11) i inne, dobrze już dziś poznane.
Przezskórne podawanie leków opioidowych
Ból towarzyszy większości pacjentów oddziałów onkologicznych na którymś z etapów terapii przeciwnowotworowej. W grupie chorych z najbardziej zaawansowaną chorobą, ponad 70% wymaga stałego zabezpieczenia w środki przeciwbólowe. W stadium choroby przerzutowej natomiast- zwłaszcza, gdy zmiany wtórne są mnogie i lokalizują się w układzie kostno- szkieletowym - odsetek ten dochodzi nawet do 100 %.
Diagnostyka onkologiczna
Z dekady na dekadę czyni się ogromny progres diagnostyki w onkologii. Postęp technologiczny i dynamiczny rozwój medycyny dostarcza coraz to nowych narzędzi do szybkiego wykrywania nowotworów i bezzwłocznego wdrażania skutecznych terapii.