Zaloguj
Reklama

Czerniak – nowoczesne terapie

Badanie znamion
Fot. Panthermedia
Badanie znamion
(5)

Czerniak należy do najbardziej agresywnych odmian raka skóry, na który zapada coraz więcej osób. U chorych, u których choroba została wcześnie wykryta, rokowania są pomyślne. Terapie czerniaków należą do prężnie rozwijających się dziedzin onkologii oraz dermatologii. Jedną z nowatorskich metod leczenia jest terapia celowana.

Reklama

Za powstawanie czerniaka w 50% odpowiada mutacja genu BRAF – wywołana zbyt dużą ekspozycją na działanie promieni słonecznych.

Ważne! Czerniak wykryty we wczesnym stadium, gdy grubość zmiany nie przekracza 0,8 mm, daje ponad 90% szans na pełne wyleczenie.

Czerniak, czyli…

Nowotwór tego typu tworzy się w melanocytach, które są komórkami barwnikowymi. Zazwyczaj pojawia się na skórze, jednakże obszarem występowania może być także:

  • siatkówka oka,
  • odbyt,
  • błony śluzowe jamy ustnej.

Ważne! Czerniak rozwija się najczęściej na bazie już istniejących zmian skórnych (m.in. pieprzyków).

Schorzenie występuje z reguły u osób po 40. roku życia. Ryzyko zachorowania zwiększa się u osób mających niski poziom naturalnego barwnika w skórze, a także obciążonych genetycznie, którzy:

  • zbyt intensywnie eksponują skórę na promienie słoneczne,
  • korzystają z solarium.

Ważne! Czerniak może być dziedziczny. W 24-40% przypadków powstaje wskutek zaistnienia mutacji w genie CDKN2A. Gen odgrywa istotną rolę w organizmie (m.in. odpowiada za kodowanie białek, które zapobiegają niekontrolowanym podziałom komórkowym).

Leczenie czerniaka

Terapia dopierana jest indywidualnie do każdego pacjenta:

  • w zależności od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania,
  • wyniku badania histopatologicznego,
  • zajęcia węzłów chłonnych oraz przerzutów odległych.

Ważne! Pierwszym krokiem w terapii czerniaka skóry jest wycięcie chirurgiczne zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek.

fot. panthermedia

W procedurze leczenia przeprowadza się biopsję węzła chłonnego (węzła wartowniczego). Po otrzymaniu wyników lekarz decyduje bądź nie o usunięciu węzłów chłonnych i dalszej terapii.

Ważne! W leczeniu nie ma zazwyczaj konieczności podejmowania terapii uzupełniającej w postaci chemioterapii, radioterapii czy immunoterapii.

Leki stosowane w leczeniu systemowym to m.in. niwolumab, pembrolizumab, trametynib, kobimetynib.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze