Zaloguj
Reklama

Złota kurkuma w walce z rakiem

Autorzy: Małgorzata Solecka - dietetyk
Zdrowa dieta
Fot. medforum
Zdrowa dieta
(4)

Kurkuma  (ostryż długi) to przyprawa uzyskana z  rozdrobnionego kłącza tropikalnej rośliny z rodziny imbirowatych. Ten złoty proszek to wspaniały przeciwutleniacz, który wykazuje silne właściwości przeciwrakowe, pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz zapobiega powstawaniu zakrzepów. 

Reklama

W wyniku przeprowadzonych badań stwierdza się, że kurkuma (Curcuma longa L.)  spożywana regularnie blokuje wzrost komórek nowotworowych między innymi w przypadku raka: okrężnicy, prostaty, piersi oraz białaczki. Dodatkowo kurkuma blokuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, pozbawiając tym samym niezbędnych składników do życia komórkom nowotworowym. Ten żółto- pomarańczowy proszek posiada również właściwości redukcyjne enzymu COX-2. Bardzo łatwo można wkomponować ją do codziennego jadłospisu poprzez dodatek (zalecany jest dodatek 1 płaskiej łyżeczki) do marynat, sosów, ryżu makaronu czy warzyw.

Jak wzmocnić działanie przeciwnowotworowe kurkumy?

Kurkumę zaleca się łączyć z czarnym pieprzem i małą ilością oliwy z oliwek, dzięki czemu stanie się on lepiej przyswajalny przez organizm.

Co osłabia działanie przeciwnowotworowe kurkumy?

Wystawienie ziół na działanie promieni słonecznych, powietrza i ciepła znacznie obniża ich zapach i działanie. Dlatego kurkuma, jak i inne suszone zioła powinny być zawsze przechowywane w miejscu zacienionym i chłodnym.  Publikacje, które ukazały się dotychczas wskazują na to, że kurkuma ma wielokierunkowe działanie chemoprewencyjne i w przyszłośco mogłaby stać się lekiem w terapii celowanej w przypadku nowotworów piersi. Jednak potrzeba jeszcze przeprowadzenia solidnych badań klinicznych oraz wynalezienie efektywniejszego sposobu zwiększenia jej biodostępności.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Beliveau R., Gindras D.: Dieta w walce z rakiem – Profilaktyka i wspomaganie terapii przez odżywianie, Wydawnictwo Delta, Warszawa 2010
    M.Hamm.: Stop dla raka. Lepiej zapobiegać niż leczyć, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2010
    A .Flemmer.: Walcz z rakiem! Naturalne metody leczenia i przeciwdziałania nowotworom, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2014

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze