Zaloguj
Reklama

Rodzaje biopsji

Autorzy: Awa Fijołek
Mikroskop
Fot. medforum
Mikroskop
(5)

Biopsja wciąż pozostaje jednym z głównych sposobów na rozpoznanie raka. Zasadniczo zabieg ten polega na pobraniu niewielkiej części tkanki chorobowej do badania pod mikroskopem, czasami także przy pomocy rezonansu magnetycznego, ultradźwięków czy tomografu. 

Reklama

Rodzaje biopsji

Przyjrzyjmy się rozmaitym rodzajom tego samego zabiegu. Biopsja może być wykonana za pomocą:

  • Igły: większego lub mniejszego rozmiaru, w zależności od indywidualnego przypadku. Specjalista wykonujący badanie zasysa zmienione chorobowo tkanki aby pobrać je do analizy, może także pomóc sobie za pomocą obrazu komputerowego, ale nie musi. Badanie może zostać wykonane przez skórę i na ogół dotyczy tych guzów, które są fizycznie wyczuwalne.
  • Skanu: ultradźwięki, znaczniki fluorescencyjne, tomograf, promieniowanie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny pomagają zlokalizować nowotwór w miejscach, gdzie nie jest on widoczny „gołym okiem” lub niemożliwe jest pobranie materiału chorobowego za pomocą igły przez skórę. Wówczas za pomocą specjalnej aparatury, specjalista może wniknąć w głąb ciała i pobrać tkanki niezbędne do badania.
  • Endoskopu: specjalna kamera wprowadzana jest przez usta pacjenta lub niewielki otwór operacyjny do ciała pacjenta, dzięki czemu lekarz może dokładniej przyjrzeć się zmienionym tkankom i pobrać materiał do badań. Ten rodzaj biopsji najczęściej wykonuje się w wypadku nowotworów układu pokarmowego.


fot. panthermedia

  • Wiertarki: w wypadku chorób kości i szpiku, specjaliści muszą się wwiercić w kość aby móc uzyskać zmienioną chorobowo tkankę.
  • Wycięcia: w czasie którego specjalista usuwa wszystkie zmienione chorobowo tkanki, nieraz także wykrawając margines zdrowych komórek naokoło, zabieg ten najczęściej wykonuje się w wypadku nowotworów skóry.
  • Wyskrobania / wypunktowania: w czasie którego specjalnymi narzędziami „wyskrobuje” się lub „wypunktowuje” materiał chorobowy do dalszego badania.

Biopsja podsumowanie

Zakres badań które nazywamy biopsją jest bardzo szeroki i może być wykonywany przez szereg specjalistów, w tym chirurgów, radiologów, onkologów, patologów, dermatologów, ginekologów czy lekarzy pierwszego kontaktu, w zależności od indywidualnych potrzeb.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze