Zaloguj
Reklama

Rak płuca – leczenie

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Praca w laboratorium
Fot. Panthermedia
Praca w laboratorium
(4)

Leczenie tego, coraz częściej diagnozowanego nowotworu zależy od jego typu. Raka płuca podzielić można na raka drobnokomórkowego (SCLC) i raka niedrobnokomórkowego (NSCLC).

Reklama

Rak drobnokomórkowy leczony jest głównie systemowo. Jest bardzo wrażliwy na chemioterapię. W przypadku SCLC dochodzi jednak do wtórnej chemiooporności komórek nowotworowych. Z tego też względu remisja choroby nie trwa z reguły dłużej jak kilka miesięcy. Komórki lekooporne unieszkodliwiane mają być za pomocą radioterapii, jednak jej zastosowanie możliwe jest jedynie w przypadku choroby ograniczonej (zwykle rozpoznawanej przypadkowo).

Rak niedrobnokomórkowy leczony jest przede wszystkim chirurgicznie. Takie postępowanie daje możliwość radykalnego usunięcia guza. U części chorych stosuje się chemioterapię przedoperacyjną (daje ona szansę zmniejszenia masy guza do rozmiarów umożliwiających jego usunięcie operacyjne). Istnieje pojęcie nieoperacyjnego raka płuca i takich chorych leczy się chemioterapią. Jest to jednak postępowanie wyłącznie paliatywne.

fot. medforum

Nieoperacyjnym rakiem płuc określa się guza, który nacieka narządy położone w śródpiersiu, lub taki który przerzutuje do narządów odległych, lub taki, który zajmuje węzły chłonne nadobojczykowe po stronie guza lub jakiekolwiek regionalne węzły chłonne po stronie przeciwnej.

Rak NSCLC jest nowotworem o średniej wrażliwości na chemioterapię, a odsetek chorych reagujących na ten typ leczenia jest niewielki (nie przekracza 40%). Paliatywną metodą leczenia jest w NSCLC (podobnie jak w raku drobnokomórkowym) jest radioterapia. Ma ona znaczenie zwłaszcza w przypadku przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego, do kości czy w przypadku zespołu żyły głównej górnej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 143-145

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze