Zaloguj
Reklama

Rak płuca – diagnostyka

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Płuca
Fot. Panthermedia
Płuca
(4)

Co roku diagnozowanych jest ponad 20 tysięcy chorych z rakiem płuca (pięciokrotnie częściej są to mężczyźni). Zachorowalność na ten typ nowotworu rośnie bardzo szybko. Jak go skutecznie zdiagnozować?

Reklama

Niestety do tej pory nie udało się opracować skutecznego badania przesiewowego, które umożliwiłoby wykrycie guza we wczesnym jego stadium – kiedy to nie daje żadnych objawów. Zwykle na tym etapie podejrzenie raka płuca stawiane jest dość przypadkowo (na przykład przy wykonywaniu badań z powodu innej choroby). Nieprawidłowości w zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej RTG (takie jak guz, naciek, niedodma czy ogniskowa rozedma) skłaniają do wykonywania dokładniejszych badań.

Zakażenie miąższu płucnego u palaczy, zawsze należy zweryfikować poprzez wykonanie kontrolnego badania rentgenowskiego (po 6 tygodniach od ustąpienia objawów).

Należy pamiętać, że bezwzględnymi wskazaniami do wykonania rentgena klatki piersiowej w dwóch projekcjach są:

  • uporczywy kaszel,
  • nawracające zakażenia miąższu płucnego,
  • krwioplucie.

fot. ojoimages

Jeśli w badaniu RTG uwidoczniono zmiany patologiczne to często konieczne jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. Materiał uzyskuje się w trakcie: bronchoskopii, biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) lub podczas zabiegu operacyjnego. Niekiedy możliwe jest badanie plwociny odkrztuszonej przez pacjenta.

Celem oceny guza i regionalnych węzłów chłonnych wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej. Koniecznie należy rozszerzyć diagnostykę o istnienie ewentualnych przerzutów (badanie USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa mózgu, scyntygrafia kości, biopsja szpiku kostnego).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 138-141

Reklama
(4)
Komentarze