Zaloguj
Reklama

Nowotwory jajnika

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Zatroskana młoda kobieta
Fot. medforum
Zatroskana młoda kobieta
(4)

Zachorowalność na nowotwory jajnika wynosi około 5,5% i ma tendencję wzrostową. Guzy jajnika stanowią 18% nowotworów narządów płciowych.

Reklama

W dalszym ciągu problem stanowi zbyt późne wykrywanie zmian, co przekłada się na wyniki leczenia. Ryzyko wystąpienia nowotworu rośnie wraz z liczbą urodzonych dzieci i czasem zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

Dodatkowo bardziej predysponowane są osoby blisko spokrewnione z kobietą chorą na nowotwór jajnika. Częściej chorują mieszkanki Ameryki Północnej i Zachodniej Europy. 40% nowotworów nabłonkowych jest niezłośliwa. Jeśli nie doszło do uszkodzenia ściany guza, rokowanie jest dobre.

Rak najpierw szerzy się jednostronnie, później zaczyna naciekać otoczenie. Może dojść do przerzutów w narządach płciowych, węzłach chłonnych, wątrobie oraz płucach. Zalecane jest jak najbardziej radykalny zabieg chirurgiczny i chemioterapia.

Najczęstszym nowotworem gonadalnym jest ziarniszczak. Jego złośliwość jest niska. Najczęściej dotyczy kobiet po 50 roku życia. Charakterystyczna jest produkcja estrogenów. Mogą pojawić się zaburzenia dojrzewania, nieprawidłowe krwawienia lub brak miesiączki. Leczenie polega na usunięciu macicy oraz przydatków. U młodych kobiet w przypadku braku złośliwości guza można próbować usunięcia samych przydatków. Konieczna jest długotrwała kontrola.

fot. pantherstock

Otoczkowiak jest nowotworem niezłośliwym. Występuje najczęściej po jednej stronie, dotyczy kobiet w okresie menopauzy. Objawy związane są z produkcją estrogenów. Bardzo podobny do otoczkowiaka jest włókniak. Nie wykazuje on czynności hormonalnej. W przypadku dużych guzów może dojść do powstania zespołu Meigsa, który ustępuje po usunięciu guza.

Androblastoma to rzadko rozpoznawana grupa nowotworów. Najczęściej dotyczy młodych kobiet. Wykazuje tendencję do produkcji androgenów, bardzo rzadko estrogenów. Jądrzak może mieć różną czynność hormonalną. Leczenie polega na usunięciu macicy oraz przydatków. Można zastosować również radio- lub chemioterapię. Gynandroblastoma ro rzadko występujący nowotwór niezłośliwy. Jego objawy zależne są od przewagi elementów strukturalnych.

Najczęstszym nowotworem germinalnym jest drożdżak. Najczęściej chorują dziewczęta i młode kobiety. Stanowi najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet w ciąży. Złośliwość przebiegu jest zależna od masy guza.

Potworniaki mogą niekiedy zawierać włosy, zęby, elementy kostne oraz zwapnienia. Potworniak niedojrzały rozwija się bardzo szybko. Jest tym złośliwszy, im bardziej niedojrzały. Potworniak dojrzały najczęściej ma formę cystyczną.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(4)
Komentarze