Zaloguj
Reklama

Markery nowotworowe przy podejrzeniu raka jajnika

Problemy z jelitami
Fot. medforum
Problemy z jelitami
(4)

Badasz krew? Warto dodatkowo zbadać podstawowe markery nowotworowe, ważne przy diagnozowaniu pierwszych symptomów raka jajnika czy raka piersi. Dodatkowo, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie stwierdzono któryś z wyżej wymienionych nowotworów, poproś lekarza o skierowanie na badanie markerów, o których mowa w naszym artykule.

Reklama

CEA

CEA (antygen karcynoembrionalny zwany również rakowo-płodowym) zaliczany jest do glikoprotein, czyli związków cukrowo- lipidowych, znajduje się przede wszystkim w tzw. glikokaliksie komórek nabłonkowych, skąd jest uwalniany. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej CEA jest jednym z najistotniejszych markerów, pozwalających określić stopień rozwoju guza. Według norm, stężenie CEA we krwi nie powinno przekraczać wartości 4,0 pg/mL, jednak wartość referencyjna dla osób niepalących jest niższa i wynosi 3,0 pg/mL. Wzrost stężenia CEA może sugerować problemy nowotworowe z nowotworem w ostatnim stadium rozwoju (wartości >20 pg/mL). Wartości oscylujące w granicach 10 pg/mL mogą sugerować zapalenie lub marskość wątroby a także zmiany zapalne i włókniasto-torbielowate gruczołów piersiowych. Wysoki poziom, powyżej 40 pg/mL może sugerować występowanie nowotworów piersi, jelita grubego, odbytu, oskrzeli czy trzustki.

AFP

AFP czyli alfafetoproteina oznaczana jest w przypadku podejrzenia wystąpienia raka wątroby, jąder lub jajników. Wartość referencyjna dla osoby zdrowej, wynosi max 15 ng/mL. Okazuje się, że w przypadku niektórych nowotworów poziom AFP dramatycznie spada, W przypadku raka jajnika, poziom AFP jest u blisko 70% chorych kobiet wyższy od wartości referencyjnej. AFP nazywana jest również białkiem płodowym,  ponieważ syntetyzowana jest głównie przez pęcherzyk żółtkowy. AFP nie występuje u osób cierpiących na nasieniaka jądra ani w kosmówczaku pojawiającym się na gruczolaku jajnika.

CA-125

Istotne w diagnostyce antynowotworowej jest oznaczanie stężenia markera CA-125 (carcinoma antigen 125). Podobnie jak CEA, zaliczany jest do glikoprotein. Występuje na powierzchni zmienionych nowotworowo komórek jajnika. U zdrowych kobiet, poziom CA-125 nie przekracza 35 U/mL. Badania wykazują, że podwyższony poziom CA-125 odnotowano u ponad 80% kobiet chorych na raka jajnika.  Podwyższony poziom CA-125 może sugerować nie tylko wystąpienie nowotworu, jednak jest cenną wskazówką, w przypadku zwiększonego ryzyka endometriozy.  Co ważne, CA-125 pojawia się w podwyższonym stężeniu również w takich chorobach jak mięśniaki macicy, zapalenie osierdzia, stany zapalne w miednicy mniejszej, zapalenie trzustki, sarkoidoza.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze