Zaloguj
Reklama

Markery nowotworowe przy podejrzeniu raka jajnika

Markery nowotworowe przy podejrzeniu raka jajnika
Fot. medforum
(4)

Badasz krew? Warto dodatkowo zbadać podstawowe markery nowotworowe, ważne przy diagnozowaniu pierwszych symptomów raka jajnika czy raka piersi. Dodatkowo, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie stwierdzono któryś z wyżej wymienionych nowotworów, poproś lekarza o skierowanie na badanie markerów, o których mowa w naszym artykule.

Reklama

CEA

CEA (antygen karcynoembrionalny zwany również rakowo-płodowym) zaliczany jest do glikoprotein, czyli związków cukrowo- lipidowych, znajduje się przede wszystkim w tzw. glikokaliksie komórek nabłonkowych, skąd jest uwalniany. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej CEA jest jednym z najistotniejszych markerów, pozwalających określić stopień rozwoju guza. Według norm, stężenie CEA we krwi nie powinno przekraczać wartości 4,0 pg/mL, jednak wartość referencyjna dla osób niepalących jest niższa i wynosi 3,0 pg/mL. Wzrost stężenia CEA może sugerować problemy nowotworowe z nowotworem w ostatnim stadium rozwoju (wartości >20 pg/mL). Wartości oscylujące w granicach 10 pg/mL mogą sugerować zapalenie lub marskość wątroby a także zmiany zapalne i włókniasto-torbielowate gruczołów piersiowych. Wysoki poziom, powyżej 40 pg/mL może sugerować występowanie nowotworów piersi, jelita grubego, odbytu, oskrzeli czy trzustki.

AFP

AFP czyli alfafetoproteina oznaczana jest w przypadku podejrzenia wystąpienia raka wątroby, jąder lub jajników. Wartość referencyjna dla osoby zdrowej, wynosi max 15 ng/mL. Okazuje się, że w przypadku niektórych nowotworów poziom AFP dramatycznie spada, W przypadku raka jajnika, poziom AFP jest u blisko 70% chorych kobiet wyższy od wartości referencyjnej. AFP nazywana jest również białkiem płodowym,  ponieważ syntetyzowana jest głównie przez pęcherzyk żółtkowy. AFP nie występuje u osób cierpiących na nasieniaka jądra ani w kosmówczaku pojawiającym się na gruczolaku jajnika.

CA-125

Istotne w diagnostyce antynowotworowej jest oznaczanie stężenia markera CA-125 (carcinoma antigen 125). Podobnie jak CEA, zaliczany jest do glikoprotein. Występuje na powierzchni zmienionych nowotworowo komórek jajnika. U zdrowych kobiet, poziom CA-125 nie przekracza 35 U/mL. Badania wykazują, że podwyższony poziom CA-125 odnotowano u ponad 80% kobiet chorych na raka jajnika.  Podwyższony poziom CA-125 może sugerować nie tylko wystąpienie nowotworu, jednak jest cenną wskazówką, w przypadku zwiększonego ryzyka endometriozy.  Co ważne, CA-125 pojawia się w podwyższonym stężeniu również w takich chorobach jak mięśniaki macicy, zapalenie osierdzia, stany zapalne w miednicy mniejszej, zapalenie trzustki, sarkoidoza.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze