Zaloguj
Reklama

Leczenie chirurgiczne w chorobie nowotworowej

Autorzy: Ewa Chodkowska
Operacja
Fot. Pantherstock
Operacja
(4)

Leczenie nowotworu wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzin, można tu wymienić onkologię kliniczną, radioterapię, medycynę nuklearną, diagnostykę obrazową oraz psychoonkologię.

Reklama

Wybór metody leczenia jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników. Terapia obejmuje leczenie ogólne oraz miejscowe, którego przykładem jest leczenie chirurgiczne.

W zależności od przypadku, pierwszeństwo może mieć leczenie chirurgiczne bądź miejscowe. Czasem jest ono niewskazane i traktowane jest jako błąd w sztuce lekarskiej. Możliwe jest również zastosowanie tylko leczenia chirurgicznego.

Zakres chirurgii leczniczej, radykalnej obejmuje szerokie wycięcie guza wraz z marginesem tkanek niezmienionych. Jeśli jest to wskazane usuwa się również regionalne węzły chłonne. Niestety, tego typu zabiegi często wiążą się z trwałą zmianą funkcji narządu i wymagane jest uzupełnienie operacjami rekonstrukcyjnymi lub onkoplastycznymi.

Zabiegi z zakresu chirurgii paliatywnej i redukcyjnej nie mają na celu trwałego wyleczenia chorego, lecz złagodzenie objawów. Zabiegi takie często zapobiegają stanom bezpośredniego zagrożenia życia.

fot. pantherstock

Chirurgia zapobiegawcza przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych. Jako przykład można podać usuwanie zmian barwnikowych skóry.

Chirurgia rozpoznawcza to inwazyjny rodzaj diagnostyki. Wśród metod można wymienić biopsję chirurgiczną, laparoskopię i laparotomię zwiadowczą. Obecnie rozwój medycyny umożliwił zmniejszenie liczby zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych u chorych z nowotworami. Jeszcze niedawno w przypadku raka piersi najczęściej stosowanym leczeniem była radykalna modyfikowana amputacja piersi wraz z układem chłonnym pachy. Obecnie coraz częściej stosuje się leczenie oszczędzające pierś oraz układ chłonny pachy.

Okaleczenie chorego w związku z zabiegiem oraz sama choroba mają znaczny wpływ na psychikę chorego i mogą prowadzić do depresji. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie metody leczenia do przypadku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Leczenie chirurgiczne w chorobie nowotworowej - Dariusz Nejc.. Medycyna Paliatywna 2010; 4:198-201

Reklama
(4)
Komentarze