Zaloguj
Reklama

Zespół nerczycowy pod kontrolą – ważne odkrycie naukowców z Warszawy

Konsultacja lekarska
Fot. panthermedia
Konsultacja lekarska
(0)

Pod pojęciem zespołu nerczycowego opisuje się grupę objawów, które związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem kłębuszków nerkowych – struktur budujących nerki. Odkrycie naukowców z Warszawy może okazać się przełomowe w walce z zespołem nerczycowym!

 

Reklama

Chorzy, u których zdiagnozowano zespół nerczycowy, zmagają się z szybko postępującą utratą białka z moczu, którym towarzyszy obrzęk twarzy, kończyn, wodobrzusze. W przypadku nasilonych objawów pojawiają się powikłania – niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, infekcje. Leczenie białkomoczu oraz objawów zespołu nerczycowego oparte jest na stosowaniu leków sterydowych – niestety nie jest to leczenie w stu procentach skuteczne, nawroty choroby mogą pojawiać się nawet kilka razy do roku. Częste stosowanie sterydów prowadzi z kolei do pojawienia się działań niepożądanych.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowała nowatorskie rozwiązanie, które będzie pozwalało na szybkie analizowanie próbek moczu pod kątem zawartości białka. Co ważne, opracowany przez zespół test będzie można przeprowadzić w domu, co przyspieszy diagnostykę. Naukowcy planują zrewolucjonizować opracowany przez siebie system, aby pacjenci w prosty sposób mogli „wychwycić” moment, kiedy w moczu pojawia się białko lub moment poprzedzający pojawienie się białka, co byłoby sygnałem o nawrocie choroby. Szybka diagnostyka pozwoliłaby na szybszą wizytę u lekarza, a co za tym idzie – na szybsze wdrożenie terapii przy jednoczesnym stosowaniu mniejszych dawek leków. Prototypowe zestawy diagnostyczne zostaną wkrótce udostępnione grupie pacjentów, których zadaniem będzie ich testowanie przez kilka miesięcy. Pierwsze wyniki badań pojawią się zapewne w przyszłym roku. Czy nowe metody diagnostyczne zrewolucjonizują diagnozowanie tak ciężkich schorzeń, jak zespół nerczycowy? 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze