Zaloguj
Reklama

Czym zastąpić kofeinę?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Kawa z pianką
Fot. Pantherstock
Kawa z pianką
(5)

Kofeina wchodzi w skład wielu roślin, m.in. ziaren kawy, kakaowca albo owoców guarany. Jest nie tylko składnikiem kawy ale wykorzystywana jest również do produkcji leków, napoi oraz pestycydów. Nadmierne spożywanie kofeiny prowadzi do chorób układu krążenia, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, podnosi stężenie cholesterolu, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób niedokrwienia serca. Czym, więc można zastąpić kofeinę w codziennej diecie?

Reklama

Jeżeli poranne picie kawy dostarcza Ci energii warto zamienić to na 15 minutowe poranne ćwiczenia. Dotleniając w ten sposób mózg dodamy sobie energii na cały dzień dodatkowo pozbywamy się zbędnych kilogramów i formujemy naszą sylwetkę.

Dzięki temu usuwamy również toksyny zalegające w naszym organizmie. Dla miłośników smaku kawy ograniczenie kofeiny wcale nie wiąże się z odstawieniem kawy.

Kawę z kofeiną można zastąpić kawą bezkofeinową, która praktycznie nie różni się w smaku. Kawa bezkofeinowa nie pobudza naszego organizmu, więc mogą ją pić osoby cierpiące na nadciśnienie, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Najlepiej jest wybrać kawę zbożową, która zawiera dużą ilość błonnika zmniejszając tym poziom cholesterolu we krwi, reguluje pracę jelit oraz ma działanie antyrakotwórcze.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze