Zaloguj
Reklama

W trosce o zdrowie kobiety

Autorzy: informacja prasowa, Medicove
Piersi
Fot. ojoimages
Piersi
(0)

Coraz więcej słyszymy o wzrastającej liczbie zachorowań na różne odmiany nowotworów wśród kobiet. Najczęstsze z nich to rak piersi i rak szyjki macicy. Od wielu lat eksperci zgodnie powtarzają, że najważniejszym elementem profilaktyki antyrakowej są regularne badania, takie jak chociażby cytologia, USG piersi czy mammografia. Mimo to, w dalszym ciągu wiele kobiet po prostu bagatelizuje problem.

Reklama

Świadomość społeczna w tym zakresie jest wciąż niska, choć jest to przedmiot wielu dyskusji oraz kampanii społecznych. Wśród kobiet na ogół panuje przeświadczenie, że skoro nie odczuwają żadnych dolegliwości to znaczy, że nic im nie dolega lub uważają, że rak to choroba, która przytrafia się innym. Często też kobiety nie wykonują regularnych badań, tłumacząc się brakiem czasu, czy dodatkowymi kosztami. A przecież nie od dziś wiadomo, że systematycznie przeprowadzane badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie zmian we wczesnej fazie choroby, co często daje możliwość podjęcia szybkiego i praktycznie w 100% skutecznego leczenia.

Musi o tym pamiętać każda kobieta! Pod kątem profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi, kobiety powinny wykonywać regularne badania, dostosowane do ich wieku. W grupie kobiet między 25. a 59. rokiem życia, cytologię należy wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata.[1] Niemniej, zalecane jest, aby minimum raz w roku kobieta w tym przedziale wiekowym udała się na badanie ginekologiczne, na którym otrzyma od swojego lekarza zalecenie czy nie ma wskazań do wykonania badania z większą częstotliwością. Natomiast podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania raka piersi, po 50. roku życia jest mammografia. Powinna być ona wykonywana co 2 lata.

Uzupełnieniem diagnostyki może być w tym wypadku także badanie USG sutka, jednak nie może być ono traktowane jako alternatywa mammografii. Warto także pomyśleć o kompleksowej opiece medycznej, tak aby zadbanie o własne zdrowie nie wymagało od nas odwiedzania zbyt wielu gabinetów lekarskich i wyczekiwania w długich kolejkach.

Reklama
(0)
Komentarze