Zaloguj
Reklama

Pomiar podstawowych parametrów życiowych

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Osłuchiwanie płuc
Fot. Panthermedia
Osłuchiwanie płuc
(2)

Chory leżący wymaga ciągłej obserwacji. Bardzo istotny jest pomiar parametrów życiowych.

Reklama

O czym należy pamiętać?

 1. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna
  Podczas pomiaru chory powinien leżeć lub siedzieć, rękę powinien opierać na kołdrze, oparciu fotela czy stoliku. Pomiaru ciśnienia nie powinno się wykonywać po wysiłku fizycznym ani emocjonalnym.
 2. Pomiar temperatury ciała
  Do pomiaru należy przygotować termometr rtęciowy lub elektroniczny, gazik nasączony spirytusem oraz wazelinę czy oliwkę. Pomiar temperatury wykonywać można na różne sposoby: w pozycji siedzącej, kiedy pomiar odbywa się w dole pachwinowym lub w jamie ustnej, lub u osoby leżącej na boku - pomiar odbywa się w odbycie. Przed pomiarem należy sprawdzić stan techniczny termometru oraz należy poinformować chorego o przebiegu pomiaru.
 3. Pomiar bilansu płynów
  Bilans płynów to podsumowanie ilości wszystkich płynów przyjmowanych i wydalanych przez pacjenta. Obserwacja obejmuje najczęściej 24 godziny. Bilans ujemny jest wtedy, gdy pacjent wydala więcej płynów, niż przyjmuje. Długo utrzymujący się taki stan może prowadzić do odwodnienia. Sytuacja ta jest pożądana w przypadku dużych obrzęków. Bilans dodatni jest wtedy, kiedy pacjent przyjmuje więcej płynów aniżeli ich wydala. Taki stan prowadzi do przewodnienia organizmu.
 4. Pomiar glikemii
  Pomiar ilości cukru we krwi wykonuje się za pomocą glukometru. Najczęściej pomiar wykonywany jest na czczo, godzinę po posiłku, przed głównym posiłkiem, 1,5-2 godziny po głównym posiłku, czasem nawet w drugiej połowie nocy.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • "Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej", Fundacja hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa i Fundacja TAM I Z POWROTEM, Warszawa 2012

Reklama
(2)
Komentarze