Zaloguj
Reklama

Polski lek na COVID-19 – w Lublinie ruszyła produkcja

Szczepionka
Fot. panthermedia
Szczepionka
(0)

Czy metoda wykorzystania osocza ozdrowieńców stanie się ogólnoświatowym panaceum na koronawirusa? Na całym świecie trwają intensywne poszukiwania skutecznego leku. Polscy naukowcy z Lublina wskazują, że osocze ozdrowieńców może pomóc nam przetrwać nadchodzącą, drugą falę choroby.

Reklama

Czym jest osocze ozdrowieńców?

Osocze to frakcja krwi, z której odizolowano czerwone krwinki. Stanowi ono główny składnik krwi, w którym zawieszone są wszystkie elementy morfotyczne. W osoczu znajdują się więc m.in. woda, związki organiczne (albuminy, immunoglobuliny, cukry, witaminy, jony). Ważnym składnikiem z punktu widzenia wykorzystania osocza ozdrowieńców są immunoglobuliny, czyli przeciwciała. Po przebyciu jednostki chorobowej w naszym osoczu znajdują się zawieszone przeciwciała skierowane właśnie przeciwko konkretnemu patogenowi, który jest czynnikiem zakaźnym. Tak jest też w przypadku koronawirusa – osoba, u której zdiagnozowano SARS-CoV-2 będzie posiadała w swoim osoczu przeciwciała dedykowane przez organizm do walki z wirusem. Po wyleczeniu w organizmie pozostają natomiast dobroczynne przeciwciała. Metoda leczenia oparta na wykorzystaniu osocza ozdrowieńców zakłada pozyskanie osocza od ochotników, którzy przeszli infekcję koronawirusem, a następnie podawanie tak uzyskanego osocza tym chorym, którzy wymagają podjęcia leczenia.

Lubelski Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. oświadczył niedawno, że jest gotowy do frakcjonowania osocza ozdrowieńców. Już w lipcu Biomed otrzymał pierwszą partię osocza celem przygotowania leku, który będzie wykorzystany w badaniu klinicznym. Umowy pomiędzy Biomedem a lokalnymi Centrami Krwiodawstwa mają zapewnić ciągłość dostaw materiału do produkcji. Należy zaznaczyć, że proces rejestracji leku w konkretnym wskazaniu musi zostać poprzedzony badaniami klinicznymi, które wskażą, że preparat jest bezpieczny i skuteczny. 

Badania kliniczne z użyciem osocza ozdrowieńców w Polsce

Badania nad możliwością wykorzystania osocza ozdrowieńców prowadzone są również w innych częściach kraju – np. we Wrocławiu. Wyniki badań, w których udział wzięło 25 chorych na koronowawirusa ochotników, wskazały, że u 65% pacjentów po kilku-, kilkunastu dniach od podania osocza nastąpiła poprawa. Ochotnicy brali udział w zarejestrowanym badaniu klinicznym „Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem”.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze