Zaloguj
Reklama

Czy aspiryna zmniejsza ryzyko raka?

Autorzy: Anna Pyka
Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(5)

Wyniki przedstawione przez naukowców z American Cancer Society dowodzą, że aspiryna potencjalnie zmniejsza ryzyko zgonu w wyniku choroby nowotworowej.

Reklama

Raport, opublikowany online, w recenzji Nature Clinical Oncology, mówi nawet o 10% zmniejszeniu ogólnej liczby zachorowań na raka w ciągu pierwszych 10 lat leczenia.

Ostatnio opublikowane wtórne analizy kliniczne układu sercowo-naczyniowego, dostarczyły pierwszych randomizowanch dowodów, że codzienne stosowanie aspiryny, może zmniejszyć częstość występowania wszystkich nowotworów, nawet gdy przyjmowana jest ona w małych dawkach (75-100 mg dziennie).

Obecny raport mówi o metaanalizie wyników z randomizacją codziennego leczenia kwasem acetylosalicylowym, w celu zapobiegania chorobom naczyniowym, które dostarczyły prowokujących dowodów, że codzienne stosowanie aspiryny w dawce 75 mg i powyżej może obniżać zarówno ogólną zachorowalność na raka, jak i ogólną śmiertelność spowodowaną chorobami nowotworowymi.

Dane z randomizowanych badań klinicznych zapewniają możliwość ponownego rozpatrzenia potencjalnej roli aspiryny w profilaktyce raka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nature Reviews Clinical Oncology, 2012; DOI: 10.1038/nrclinonc.2011.199

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze