Zaloguj
Reklama

Profilaktyka raka

Oddział onkologii
Fot. medforum
Oddział onkologii
(5)
Reklama

W ostatnich latach występuje stopniowy wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe. Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia. Aż 80% zachorowań  zależy od naszego stylu życia, dlatego z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że czasem jesteśmy współwinni wystąpieniu raka.

Profilaktyka raka - Objawy i przebieg

Znaczenie stylu życia i czynników środowiskowych:

Ok. 80% nowotworów u dorosłych jest związana ze stylem życia i czynnikami środowiskowymi. 25-40% (ok.30%)  jest powiązane z paleniem tytoniu. U kobiet to ok. 20%, u mężczyzn 2 razy więcej.

Nowotworami tytoniozależnymi są m.in.: rak płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, pęcherza moczowego i trzustki. U palacza ok. dwóch paczek dziennie ryzyko raka płuca jest 20x większe niż u osoby niepalącej. Trzeba zaznaczyć, że bierne palenie (czyli przebywanie w pomieszczeniu w którym jest osoba paląca) zwiększa to ryzyko dwukrotnie. Ryzyko raka u palacza maleje stopniowo po rzuceniu palenia i jest podobne jak u niepalących po 5 latach.

Za występowanie ok. 20% nowotworów jest odpowiedzialna dieta, szczególną rolę odgrywa dieta bogatotłuszczowa, która przyczynia się do nowotworów piersi, jajnika, trzonu macicy, przewodu pokarmowego. Alkohol jest sprawcą ok 2-4% nowotworów, a ekspozycja zawodowa ok. 5%, zanieczyszczenia środowiska to ok.1-5%.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory, a także niezwykle duży wpływ stylu życia na występowanie raka,  powinniśmy dołożyć wielkich starań żeby zapobiec nowotworom. W przypadku, gdy niepokoją nas jakieś objawy powinniśmy zgłaszać się do lekarza, który ustali etiologię objawu. Powinniśmy co jakiś czas zgłaszać się do lekarza na rutynowe badanie oraz korzystać z szeroko dostępnych badań przesiewowych. Swoje nawyki dietę itp. musimy sukcesywnie modyfikować, aby nie stały się sprawcami nowotworu. Gdy sami nie dajemy rady możemy skorzystać z pomocy lekarza czy dietetyka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze