Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Ćwiczenia
Fot. ojoimages
Ćwiczenia
(5)
Aktywność fizyczna w walce z rakiem
Reklama

Już od wieków wiadomo, że sport to zdrowie. Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym ustrzec można się przed wieloma chorobami, nie tylko tymi układu krążenia, ale także np. chorobom nowotworowym. Aktywność fizyczna obok diety odgrywa ogromną role w profilaktyce chorób nowotworowych, ale stanowi także ważny element składowy procesu leczniczego.

Aktywność fizyczna w walce z rakiem - Objawy i przebieg

Regularny wysiłek fizyczny wywiera korzystny efekt na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Bardzo ważne jest, by każda zdrowa dorosła osoba regularnie się ruszała. Wskazane jest 150min trening o średnim natężeniu na tydzień.

W przypadku chorych na nowotwory jeśli tylko istnieje możliwość zalecać się powinno regularną aktywność fizyczną. Oczywiście dostosowaną do możliwości chorego. Dzięki ćwiczeniom nie tylko poprawi się samopoczucie psychiczne, które odgrywa dużą rolę podczas terapii (np. depresja może obniżać odporność), ale zaobserwować można liczne pozytywne efekty, np. zapobiega zanikowi mięśni, rozwojowi osteoporozy (choroba osłabiająca kości i prowadząca do złamań przy niewielkich urazach a nawet w spoczynku). Dodatkowo trening odgrywa rolę w profilaktyce zaparć i wpływa na regularność wypróżnień.

Na podstawie wieloletnich obserwacji pojawiają się sugestię, że aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko np. raka płuca czy okrężnicy. Ćwiczenia o umiarkowanej lub dużej intensywności aż o 25% redukują ryzyko zachorowania na raka piersi. Podobną zależność zaobserwować można także w przypadku wielu innych chorób nowotworowych, szczególnie tych gdzie otyłość jest czynnikiem sprawczym. Pamiętać należy bowiem, ze regularny ruch ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dodatkowo warto wiedzieć, ze  odpowiedni trening może poprawić efekty leczenia. Są na to dowody naukowe w przypadku raka piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Każda osoba cierpiąca z powodu nadwagi lub otyłości powinna skorzystać z porady lekarza i dietetyka dotyczącego zmiany stylu życia. Dodatkowo lekarz oceni ewentualne przeciwwskazania co do rozpoczęcia regularnych treningów.

Jeśli chodzi o osoby leczone z powodu choroby nowotworowej powinny zapytać swojego lekarza prowadzącego o to czy i jaką aktywność fizyczną powinny wybrać.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Żywienie a choroba nowotworowa. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin; Instytut Żywności i Żywienia im. prof. Dr med. A. Szczygła oraz Fundacja Tam i z Powrotem; Patronat honorowy: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej;
    Medycyna Praktyczna Onkologia 2014/01

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze