Zaloguj
Reklama

Seksualność mężczyzny w chorobie nowotworowej cz.2

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Prezerwatywy
Fot. Pantherstock
Prezerwatywy
(0)

Często pada stwierdzenie, że seks jest dla ludzi młodych i zdrowych. Oczywiście nic bardziej mylnego. Nie ma ludzi idealnych a atrakcyjność fizyczna to nie wszystko. Zapomina się o takich wartościach jak dobroć człowieka, jego poczucie humoru, osobowość.

Reklama

Poczucie własnej wartości u chorego wyraźnie spada. Po leczeniu onkologicznym pacjent często skupia się wyłącznie na oszpeconej i zmienionej na skutek choroby części ciała. Jak radzić sobie ze zmianami? Receptą na poprawę samopoczucia oraz akceptację własnego ciała jest skupienie się na swoich atutach.

Należy starać się minimalizować wpływ choroby onkologicznej na nastrój i samopoczucie. Ćwiczenia przy lustrze mogą pomóc oswoić się ze zmianami pozostałymi po chorobie i leczeniu nowotworowym oraz pomogą dostrzegać swoje mocne strony. Na początku, stojąc przed lustrem, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co widzę? Znaczna część pacjentów widzi jedynie oszpecone części swojego ciała.

Jednak mimo wszystko warto szukać cech, dzięki którym jesteśmy atrakcyjni. Na początku ćwiczenie warto wykonywać w stroju, który zasłania chorobowo zmienione części ciała. Z czasem warto odkrywać te miejsca, np. przebierając się w strój, w jakim chcielibyśmy pokazywać się innym (stój kąpielowy). Również na tym etapie należy szukać w swoim wyglądzie pozytywnych cech.

Na koniec ćwiczenia z lustrem należy wykonywać nago, bez ukrywania zmian powstałych w wyniku choroby oraz jej leczenia. Często widok łysej głowy czy blizn sprawia wiele trudności, dlatego też należy dać sobie więcej czasu. Ćwiczenia z lustrem mają wiele pozytywów. Przede wszystkim pomagają przełamać wstyd i skrępowanie w stosunku do partnerki. Warto ją poprosić o to, aby sama powiedziała co jej się podoba w wyglądzie samego chorego lub co jest przyjemnego w dotyku. Należy powiedzieć jej, że takie komplementy sprawiają wiele przyjemności i dodają wiary w samego siebie. Warto je sobie również przypominać w gorszych chwilach.

W razie problemów czy wątpliwości pacjent oraz jego partnerka powinni skonsultować się z specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania, rozwieje wątpliwości, które często stoją na drodze do szczęścia chorego i jego najbliższych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • ,,Seksualność mężczyzn w chorobie nowotworowej. Poradnik dla mężczyzn i ich partnerek” wyd. PRIMOPRO, Warszawa 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze