Zaloguj
Reklama

Rak jajnika – jak można zapobiec chorobie?

Autorzy: Lek. Monika Babkiewicz-Gorbacka
Specjalista II stopnia ginekologii i położnictwa
IV edycja kampanii Diagnostyka Jajnika
Fot. Fundacja Kwiat Kobiecości
IV edycja kampanii Diagnostyka Jajnika
(0)

Niestety nie ma stuprocentowych sposobów zapobiegania rozwojowi raka jajnika.

Reklama

Jednak w świetle ostatnich obserwacji stwierdzono, że otyłość w znacznym stopniu podnosi ryzyko zachorowania na raka jajnika w porównaniu z kobietami o prawidłowej masie ciała. Panie aktywne fizycznie, czy to w trakcie pracy, czy w czasie wolnym, obciążone są znacznie mniejszym ryzykiem zachorowania na raka jajnika niż kobiety prowadzące siedzący tryb życia. Szczególnie w okresie menopauzy należy pamiętać o aktywnej formie wypoczynku. Postaraj się przez większość dni w tygodniu wykonywać co najmniej 30-minutowy trening składający się z umiarkowanie intensywnych do forsownych ćwiczeń.

Nie pal papierosów  wśród czynnych palaczy występowało dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na śluzowego raka jajnika  odmianę, która stanowi 12-15 procent wszystkich guzów jajnika. Rzucenie palenia może w dłuższej perspektywie obniżyć ryzyko z wysokiego do normalnego. Nie spożywaj akrylamidu obecnego w żywności. W dużej ilości może podwoić ryzyko zachorowania na raka jajnika. Ogranicz spożycie smażonych pokarmów, a także pieczonych kartofli  smażenie powoduje powstawanie większej ilośći akrylamidu. Ogranicz spożycia kawy  akrylamid powstaje podczas parzenia ziarnistej kawy. Ogranicz stosowanie  talku  stwierdzono, że u kobiet regularnie stosujących talk ryzyko wystąpienia raka jajnika jest wyższe niż u tych, które go nie używają.

Hormonoterapia w menopauzie może zwiększać ryzyko wystąpienia raka jajnika. U kobiet, które piją herbatę, ryzyko zachorowania na raka jajnika jest niższe niż u pań, które nie mają tego zwyczaju. Codzienne picie co najmniej 4 filiżanek herbaty  czarnej, zielonej lub ziołowej  znacząco obniża ryzyko zachorowania. Szczególnie zdrowa jest herbata zielona ze względu na wysoką zawartość katechin  związków znanych ze swej skuteczności w zwalczaniu nowotworów.

Naukowcy z amerykańskiego National Cancer Institute oraz z Moffitt Cancer Center w Tampa (Floryda) twierdzą  że mała dawka aspiryny zażywana codziennie zmniejsza o 10 proc. ryzyko raka jajnika.

Regularne kontrole ginekologiczne, prowadzenie higienicznego trybu życia może nie zapobiegną chorobie, ale pozwolą ją wykryć na wczesnym etapie i uratować nasze życie.

Patronem medialnym kampanii są ForumGinekologiczne.pl i ForumOnkologiczne.pl

Reklama
(0)
Komentarze