Zaloguj
Reklama

Terapia hormonalna a rak piersi - czy jest ryzyko?

Autorzy: Eisen A. i wsp.: Hormone therapy and the risk of breast cancer in BRCA1 mutation carriers; J Natl Cancer Inst. 2008 Oct 1;100(19):1361-7
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)

Wiele pacjentek w okresie menopauzalnym zwraca się do lekarza z prośbą o środki łagodzące dokuczliwe objawy. Jest to dość skuteczny sposób walki z objawami klimakterycznymi.

Reklama

W piśmiennictwie można znaleźć wiele artykułów mówiących o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi właśnie w przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić czy istnieje związek pomiędzy leczeniem hormonalnym, a ryzykiem zachorowania na raka piersi w grupie pacjentek poddawanych terapii hormonalnej, u których dodatkowo występuje mutacja genu BRCA1. Pacjentki takie zwykle poddawane są terapii hormonalnej ze względu na przebyte w młodości profilaktyczne usunięcie jajników.

Jakie wysunięto wnioski? Okazało się, że stosowanie terapii hormonalnej u pacjentek w okresie pomenopauzalnym, z mutacją BRCA1, nie podwyższało ryzyka zachorowania na raka piersi. Ponadto naukowcy udowodnili, że w tej grupie chorych leczenie hormonalne obniża to ryzyko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Eisen A. i wsp.: Hormone therapy and the risk of breast cancer in BRCA1 mutation carriers; J Natl Cancer Inst. 2008 Oct 1;100(19):1361-7

Reklama
(5)
Komentarze