Terapia hormonalna a rak piersi - czy jest ryzyko?

Wiele pacjentek w okresie menopauzalnym zwraca się do lekarza z prośbą o środki łagodzące dokuczliwe objawy. Jest to dość skuteczny sposób walki z objawami klimakterycznymi.
W piśmiennictwie można znaleźć wiele artykułów mówiących o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi właśnie w przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić czy istnieje związek pomiędzy leczeniem hormonalnym, a ryzykiem zachorowania na raka piersi w grupie pacjentek poddawanych terapii hormonalnej, u których dodatkowo występuje mutacja genu BRCA1. Pacjentki takie zwykle poddawane są terapii hormonalnej ze względu na przebyte w młodości profilaktyczne usunięcie jajników.
Jakie wysunięto wnioski? Okazało się, że stosowanie terapii hormonalnej u pacjentek w okresie pomenopauzalnym, z mutacją BRCA1, nie podwyższało ryzyka zachorowania na raka piersi. Ponadto naukowcy udowodnili, że w tej grupie chorych leczenie hormonalne obniża to ryzyko.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Eisen A. i wsp.: Hormone therapy and the risk of breast cancer in BRCA1 mutation carriers; J Natl Cancer Inst. 2008 Oct 1;100(19):1361-7