Zaloguj
Reklama

Profilaktyka raka szyjki macicy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Krasnodębski J. Dawid P. Chudyba R. Współczesne sposoby profilaktyki raka szyjki macicy. Ginekologia Praktyczna 2007; 2: 11-14
Badanie próbek w laboratorium
Fot. ojoimages
Badanie próbek w laboratorium
(5)

Rak szyjki macicy dotyczy około 1,5 mln kobiet na całym świecie.

Reklama

Czasami pierwsze objawy można zauważyć dopiero po 3-10 latach. Niestety wtedy zazwyczaj jest za późno na podjęcie skutecznego leczenia.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy. Po pierwsze, konieczne jest regularne wykonywanie cytologii. Kobiety w wieku 25-59 lat mogą wykonać takie badanie bezpłatnie raz na 3 lata w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Badania wykazują, że połowa przypadków raka szyjki macicy została zdiagnozowana u kobiet, które nigdy nie miały badanego rozmazu cytologicznego. Po drugie, warto zaszczepić się przeciw wirusowi HPV. W badaniach wykazano skuteczność tej szczepionki.

Kwestią wątpliwą pozostaje czas, na jaki zapewniona jest odporność. Zaszczepić się można w każdym wieku, jednak wskazane jest to przed rozpoczęciem współżycia. Na raka szyjki macicy częściej chorują kobiety, które wcześniej rozpoczęły współżycie, lub miały dużą liczbę partnerów seksualnych.

Do czynników ryzyka zalicza się również dużą liczbę porodów oraz wieloletnie palenie tytoniu. W dalszym ciągu poddaje się badaniu wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze