Zaloguj
Reklama

Profilaktyka czerniaka na Podlasiu – skorzystaj i Ty

Badanie skóry
Fot. Panthermedia
Badanie skóry
(0)

Profilaktyka w przypadku wszystkich chorób odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i szybkim rozpoznawaniu choroby. Reagowanie w odpowiednim momencie pozwala na wykrycie choroby w stadium, w którym szansa na całkowite wyleczenie jest największa. O tym, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka czerniaka, mogą przekonać się uczniowie z podlaskich miast.

Reklama

Czerniak – diagnoza niejednokrotnie spada jak grom z jasnego nieba. Choroba ciężka w przebiegu, wymagającą wielomiesięcznego leczenia. O profilaktyce choroby niestety mówi się mało – a szkoda, ponieważ wykrycie choroby we wczesnym stadium stwarza możliwości na szybsze wyleczenie.

Od 2018 r. w całej Polsce studenckie Koło Naukowe „Onkoma” działające przy Centrum Onkologii – Instytucie Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wraz z sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej „Akademia Czerniaka” prowadzi ogólnopolską kampanię dot. profilaktyki choroby. Kampania tworzona jest wspólnie z samorządami, a jej efektem jest przeprowadzenie zajęć dla uczniów w całej Polsce. Szacuje się, ze do wakacji w zajęciach w ramach programu weźmie udział ponad 130 tys. uczniów. Na Podlasiu włączyły się do niej Augustów, Grajewo, Hajnówka, Łomża i Suwałki. Jeszcze około 5 tysięcy uczniów z tego regionu skorzysta z zajęć, które mają zostać przeprowadzone do końca roku szkolnego.

Czego dzieci i młodzież dowiadują się na zajęciach prowadzonych w ramach kampanii? Prowadzący zajęcia chcą uczulić młodzież, aby bacznie przyglądali się znamionom na ich ciele – obserwowali ich kolor, średnicę, regularność brzegów. Zwracają uwagę na konieczność używania kremów z filtrem zwłaszcza przez osoby o jasnej karnacji oraz te, które mają liczne znamiona, pieprzyki czy piegi. Profilaktyka czerniaka jest niezwykle istotna – w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obserwuje się intensywny wzrost liczby zachorowań na nowotwory skóry. W ostatnich 2 latach zachorowalność na czerniaka w Polsce wzrosła dwukrotnie zaś w ostatnim roku z powodu choroby zmarło blisko 100 tys. osób. Kampania społeczna, która dociera do młodych ludzi, ma ogromne znaczenie – niejednokrotnie to właśnie młodzież przemawia do swoich dziadków czy rodziców bardziej niż informacje prasowe, telewizyjne bądź radiowe. Profilaktyka w przypadku wszystkich chorób jest istotna – nie bądźmy obojętni. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze