Zaloguj
Reklama

Nowotwory a dziedziczenie

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Kordka Radzisław, Onkologia, wyd. VIA MEDICA, Gdańska 2007
Opieka medyczna dla rodziny
Fot. Panthermedia
Opieka medyczna dla rodziny
(0)

Choroby nowotworowe nie są dziedziczone.

Reklama

Dziedziczona jest jedynie predyspozycja do zachorowania. Dane wskazują, że u niektórych nosicieli mutacji ryzyko zachorowania wynosi od 80 do 90%. U innych nosicieli zmian genetycznych ryzyko może to sięgać zaledwie kilku procent, ale zawsze jest ono większe niż w populacji ogólnej.

Jednym z nowotworów, który jest obarczony dużym ryzykiem zachorowania jest rak piersi. W chorobie tej stwierdzono mutację genu BRCA1. Ryzyko zachorowania na raka piersi nosicielek zmian w tym genie wynosi aż 60% oraz 40% na rozwój raka jajnika. Co rok w Polsce na raka piersi BRCA1-zależne zapada ok. 300 kobiet, a na raka jajnika BRCA1-zależne ok. 450 kobiet. Średni wiek zachorowania wynosi niewiele ponad 50 lat.

Innym nowotworem, o zwiększonym ryzyku zachorowania, jest zespół Lyncha (HNPCC) – zespół dziedziczonego niezwiązanego z polipowatością raka jelita grubego. Powstaje w wyniku mutacji genów: MSH2, MLH1, MSH6, PMS1, PMS2. W Polsce, z powodu tej zmiany w genach, corocznie na raka jelita grubego za pada ok. 500 mężczyzn oraz 200 kobiet na raka trzonu macicy.

Istnieją jeszcze inne zespoły związane z większym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe, jednak są one bardzo rzadkie. Zidentyfikowanie rodzin, które są obciążone zwiększonym ryzykiem zachorowania (spełniają kryteria diagnostyczne) oraz zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej tym osobom może uchronić je przed zachorowaniem na nowotwór, a w przypadku rozwoju raka, zapewnia jego skuteczne leczenie.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze