Zaloguj
Reklama

Jakie schorzenia mogą prowadzić do powiększenia pachowych węzłów chłonnych?

Nadpotliwość pach
Fot. medforum
Nadpotliwość pach
(0)

Węzły chłonne rozsiane są po całym organizmie: jednym z miejsc, gdzie znajduje się ich stosunkowo dużo, jest okolica pach. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z obecności węzłów w tym miejscu, zdecydowanie inaczej staje się jednak wtedy, gdy ulegną one powiększeniu. Jakie mogą być przyczyny obrzęku pachowych węzłów chłonnych i kiedy objaw ten powinien niepokoić?

Reklama

Węzły chłonne należą do układu limfatycznego i komunikują się one z licznymi naczyniami limfatycznymi. Ich zadaniem jest filtracja limfy, ale i biorą one udział w produkowaniu istotnych dla ludzkiego organizmu przeciwciał. Węzłów chłonnych wyróżnia się wiele – jednymi z liczniejszych są węzły chłonne podżuchwowe, pachowe, pachwinowe oraz przyuszne. W standardowych warunkach raczej trudno je wyczuć, zdecydowanie inaczej dzieje się jednak wtedy, gdy węzły chłonne ulegną powiększeniu.

Powiększenie pachowych węzłów chłonnych stanowić może objaw tak naprawdę wielu różnych schorzeń. Podstawowymi problemami, które mogą do tego prowadzić, są infekcje. Obrzęk pachowych węzłów chłonnych może występować w zakażeniach bakteryjnych (np. w przebiegu boreliozy), ale i w różnorodnych infekcjach wirusowych (dochodzić do tego może w przypadku m.in. mononukleozy, grypy czy ospy wietrznej).

Czasami jednak za powiększenie pachowych węzłów chłonnych odpowiadają zupełnie inne niż infekcje patologie. Zdarza się, że dolegliwość wynika z jakiejś choroby ogólnoustrojowej, takiej jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Jedną z najpoważniejszych przyczyn obrzęku pachowych węzłów chłonnych są nowotwory: problem występować może w przebiegu chłoniaków. Zdarza się także, że powiększenie pachowych węzłów chłonnych związane jest z rakiem piersi, w którego przypadku doszło do powstania przerzutów właśnie do węzłów.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, doskonale widać, że powiększenie pachowych węzłów chłonnych to objaw bardzo niespecyficzny, który może mieć naprawdę różne podłoże. W związku z tym wtedy, gdy problem pojawia się nagle i utrzymuje się przez długi czas, zdecydowanie konieczna staje się wizyta u lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze