Zaloguj
Reklama

Jacy pacjenci mogą skorzystać z opieki paliatywnej i jakie są jej zadania?

Kobieta chora na raka
Fot. Shutterstock
Kobieta chora na raka
(0)

Samo tylko hasło „opieka paliatywna” budzi raczej nieprzyjemne emocje – kojarzona ona bowiem jest przede wszystkim ze śmiercią. W rzeczywistości jednak zadaniem tej gałęzi medycyny jest nie tylko zajmowanie się pacjentem w ostatnich chwilach jego życia – jakie więc konkretnie są zadania opieki paliatywnej i chorzy na jakie jednostki mogą z niej skorzystać?

Reklama

Opiekę paliatywną jako odrębną gałąź medycyny zaczęto wyodrębniać stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 80. poprzedniego wieku. Obecnie dziedzina ta systematycznie się rozwija, co związane jest nie tylko ze zwiększaniem się ilości pracujących w tej dyscyplinie specjalistów, ale i z pojawianiem się coraz to nowocześniejszych technik leczniczych.

Opieka paliatywna kojarzona jest z tym, że koncentruje się ona wokół śmierci – takie jej traktowanie z całą pewnością jest jednak krzywdzące. Przede wszystkim bowiem zadaniem tej dyscypliny jest poprawa jakości życia chorych i doprowadzenie do ich jak najlepszego funkcjonowania. Opieka paliatywna skupia się wokół likwidowania pogarszających samopoczucie pacjenta dolegliwości, takich jak np. duszność, ból, zaburzenia snu czy zaparcia, zaburzenia nastroju oraz utrata apetytu.

Skorzystać z opieki paliatywnej mogą pacjenci z bardzo różnymi schorzeniami – ogólnie jednak zadaniem specjalistów tej dziedziny jest opieka nad najciężej chorymi osobami. Wśród jednostek, których ciężki przebieg wymuszać może korzystanie z pomocy lekarzy medycyny paliatywnej, wymienić można m.in.:

  • choroby nowotworowe,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • chorobę Alzheimera,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • niewydolność nerek,
  • udar mózgu,
  • stwardnienie rozsiane.

Warto tutaj podkreślić, że opieka paliatywna skupia się nie tylko na samym ciele chorego – w ośrodkach zazwyczaj pacjenci mają zapewnione również i wsparcie psychologiczne. Objęci są często nim nie tylko sami chorzy, ale i ich rodziny – zmaganie się z ciężką chorobą zmienia w końcu funkcjonowanie nie tylko samego pacjenta, ale i jego najbliższego otoczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze