Zaloguj
Reklama

Czy krew w moczu może być objawem choroby zagrażającej życiu?

Badanie moczu
Fot. ojoimages
Badanie moczu
(0)

Krew w moczu zawsze stanowi niepokojący sygnał, którego nie wolno ignorować. Co zrobić, jeśli w moczu zaobserwujemy charakterystyczne, krwiste zabarwienie? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Reklama

Krwiomocz – co to takiego?

Jeżeli mocz przybiera charakterystyczną, czerwoną lub różową barwy, a dodatkowo pojawiają się problemy z fizjologicznym jego oddawaniem, możemy mieć do czynienia z infekcją. Krwiomoczu nie należy mylić z krwinkomoczem, gdyż w tym przypadku mowa jest o zwiększonej ilości krwinek czerwonych w badaniu mikroskopowym moczu przy jednoczesnym braku zmiany barwy. W przypadku krwiomoczu obserwujemy charakterystyczne, czerwone zabarwienie.

Przyczyny krwiomoczu, kontakt ze specjalistą

Wśród najczęstszych przyczyn krwiomoczu wymienia się choroby układu moczowego, takie jak kamica moczowa, torbiel nerek, gruźlica nerek czy nawet niektóre nowotwory. Czerwono zabarwiony mocz może również pojawić się jako objaw rozrostu gruczołu krokowego, zapalenia pęcherza, pojawienia się polipów. U kobiet może być związany z endometriozą. W sytuacji gdy zaobserwujemy podbarwiony krwią mocz, a dodatkowo czujemy pieczenie, ból i kłucie w dole brzucha, mogą to być oznaki infekcji układu moczowego. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ może dojść do zakażenia nerek z towarzyszącą gorączką, nudnościami i wymiotami. Krwiomocz może być również sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez nieprawidłowo funkcjonujące nerki – kamica nerkowa, rak nerek czy zapalenie nerek dają objawy m.in. w postaci podbiegnięcia moczu krwią.

Zdarza się, że krew w moczu i zaburzenia w oddawaniu moczu połączone z bólem pęcherza mogą być objawem nowotworu układu moczowego. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojący kolor moczu, ból brzucha, trudności z jego oddawaniem – niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zleci wykonanie badania ogólnego moczu, może również zlecić wykonanie USG nerek, a w razie konieczności skierować do specjalisty. Pamiętajmy, że czerwone zabarwienie moczu może pojawić się również w czasie gorączki, po intensywnym wysiłku sportowym, po odbyciu stosunku płciowego, a również, może być następstwem zjedzenia niektórych pokarmów, takich jak np. rabarbar, buraczki czy niektóre barwniki spożywcze. Jeśli jednak dziwny kolor moczu utrzymuje się dłużej niż dobę – nie zwlekaj, jak najszybciej udaj się po fachową pomoc, aby odnaleźć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze