Zaloguj
Reklama

Agencja Badań Medycznych a badania kliniczne. Co nas czeka?

Podpisywanie dokumentów
Fot. shutterstock
Podpisywanie dokumentów
(0)

 O badaniach klinicznych i możliwości brania w nich udziału słyszy coraz więcej Polaków. Mało jednak kto wie, że Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi dopiero się proceduje!

Reklama

Wszyscy związani z badaniami klinicznymi z niecierpliwością czekają na Ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych. Jak zapewnia zastępca prezesa ds. medycznych Agencji Badań Medycznych, trwają prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych.

Trwające prace związane są z realizacją przyjętego we wrześniu tego roku Programu Rozwoju Badań Klinicznych. Jakie zmiany czekają nas po przyjęciu przez Sejm i Senat ustawy? Przede wszystkim rynek badań klinicznych ma stać się przyjazny zarówno dla pacjentów (łatwiejszy dostęp do badań klinicznych), ale również inwestorów z zagranicy, co pobudzi postęp naukowy w Polsce. Nowa ustawa ma dać również szansę rozwoju badaniom niekomercyjnym, które na chwilę obecną stanowią w Polsce około 2% badań klinicznych – dla porównania w Europie Zachodniej odsetek badań niekomercyjnych stanowi ok. 30%. Czy rok 2020 okaże się przełomowy dla badań klinicznych w Polsce? 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze