Zaloguj
Reklama

Metody leczenia choroby nowotworowej cz. III

Metody leczenia choroby nowotworowej cz. III
Fot. medforum
(4)

Oprócz tradycyjnych metod leczenia choroby nowotworowej  (chemioterapii i radioterapii - omawianych wcześniej) w ostatnim czasie na uwagę zasługuje jedna z nowszych metod jaką  jest immunoterapia.

Immunoterapia raka to strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywacji układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej.

Metoda ta ma na celu indukcję odpowiedzi immunologicznej u chorego z rozwijającym się nowotworem, aby powstały komórki zdolne do rozpoznania komórek nowotworowych jako obcych, a następnie powodowały ich zniszczenie.

 Immunoterapia obejmuje:

  •  immunosupresję,
  •  immunorekonstrukcję,
  • immunostymulację.

Stosuje się je nie tylko w leczeniu nowotworów, ale również w przypadku chorób autoimmunologicznych i transplantologii.

W toku wieloletnich badań naukowcy stwierdzili, że guz nowotworowy doprowadza do zmiany funkcji jednego z białek znajdujących się na powierzchni limfocytów T, a które tworzą element obronny każdego organizmu.

Immunoterapię można podzielić na:

  • lokalną (dotyczy ona jednej części ciała)
  • całościową (dotyczy całego ciała; np. zastosowanie interferonu-alfa oraz genu interleukin-2 IL-2)
  • niespecyficzną (stymuluje się system odpornościowy chorego do ogólnie lepszego działania)
  • celowaną (immunoterapia nakierowana na konkretny rodzaj komórek, które mają być zwalczane - z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych lub „szczepionek”).

Niewątpliwie ta nowa metoda leczenia chorób nowotworowych ma przed sobą wiele wyzwań, wiadome jest, że nie zastąpi ona klasycznych metod omawianych wcześniej, jednak bezpośrednio w skojarzeniu z tymi metodami może znacznie zwiększyć skuteczność leczenia zaawansowanych stadiów nowotworów, a tym samym wydłużyć życie pacjenta.

 

(4)
Reklama
Komentarze