Zaloguj
Reklama

Życie po przeszczepie

Oddawanie krwi
Fot. ojoimages
Oddawanie krwi
(5)

Przeszczep szpiku to szansa na drugie życie. W dużej mierze jego powodzenie zależy od samego chorego, świadomości, motywacji oraz wsparcia rodziny.

Reklama

Pacjent opuszcza oddział przeszczepowy po około 30 dniach od przeszczepieniu komórek macierzystych. Ważne jest to, żeby pacjent pierwsze tygodnie po przeszczepie spędził w pobliżu (nie dalej niż godzina jazdy samochodem) ośrodka przeszczepowego. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia badań kontrolnych i modyfikacji leków lub szybkiego skontaktowania się z lekarzem prowadzącym w razie konieczności.

Po przyjęciu przeszczepu od dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne - dzięki temu nie dojdzie do niszczenia tkanek przez przeszczepione komórki.

Po przeszczepie pacjent może mieć problemy z odżywianiem (brak apetytu, zmiana smaku, bolesność i suchość śluzówek). W środowisku domowym w okresie od 6 do 12 miesięcy należy zapewnić pacjentowi po przeszczepie odpowiednią ochronę przed mikroorganizmami. Jeśli chodzi o higienę osobistą to pacjent powinien myć zęby po każdym posiłku i przed spaniem.

Potrzeby seksualne po przeszczepie mogą być mniejsze. Jest to jednak sytuacja przejściowa. Liczba płytek krwi może być obniżona, powinno się więc zachować ostrożność w czasie kontaktu seksualnego.

Po przeszczepie można się czuć osłabionym i zmęczonym. Powrót do sił wymaga czasu. Dobór ćwiczeń i aktywności fizycznej należy skonsultować z lekarzem.

Jeśli pacjent po przeszczepie zaobserwuje u siebie niepokojące objawy - gorączka, dreszcze, zmiany skórne, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, moczowo-płciowego, lub narządu wzroku powinien natychmiast zgłosić się do szpitala.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze