Zaloguj
Reklama

Związki złota jako leki przeciwnowotworowe

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Śliwińska-Hill U, Celmer J, Trynda-Lemiesz L, Związki złota jako potencjalne leki przeciwnowotworowe nowej generacji, Journal of Oncology, 2013, tom 63, Nr 6
Badania próbek pod mikroskopem
Fot. ojoimages
Badania próbek pod mikroskopem
(2)

Złoto (Au, łac. aurum) od zawsze kojarzyło się z klasą i dobrobytem, jednakże już niedługo ten szlachetny metal może być symbolem zwycięstwa w walkce z nowotworem.

Reklama

Badania nad związkami złota dają nadzieje na stworzenie preparatu skutecznością dorównującego platynie, jednak nokautującego Pt w związku z minimalizacją skutków ubocznych terapii.

Już od jakiegoś czasu w terapii choroby nowotworowej stosowane są związki metali. Najbardziej popularne są kompleksy platyny, jednakże ich stosowanie, mimo sukcesów w leczeniu nowotworu, wiąże się z wieloma efektami ubocznymi. Postęp technologii i nauki stawia przed badaczami wiele wyzwań. Obecnie naukowcy próbują ulepszyć terapię nowotworową, poszukując leku, którego skutki uboczne byłyby jak najbardziej zminimalizowane.

Obecnie trwają badania nad ulepszeniem preparatów platynowych, a także nad wykorzystaniem innych związków metali, w tym także złota. Pomysł wykorzystania złota w medycynie nie jest żadną nowością, gdyż źródła historyczne opisują wykorzystanie tego metalu już w średniowieczu. Jednakże idea wykorzystania złota w terapii nowotworów jest zasługą nowożytności, a ciągle trwające badania nad cytotoksycznym, w stosunku do komórek nowotworowych, działaniem związków złota dają pomyślne rezultaty.

Aktywność przeciwnowotworowa związków złota polega na kierowaniu komórki rakowej na drogę apoptozy. Oznacza to, że pod wpływem kompleksów złota komórka nowotworowa “zmuszana jest” do samobójstwa (autodestrukcji) na drodze apoptozy indukowanej przez szlak mitochondrialny (związany z organellami odpowiedzialnymi za metabolizm komórki).

Wykorzystanie związków złota w leczeniu nowotworu jest nadzieją dla wielu chorych, gdyż stosowanie tych leków może prawdopodobnie znacznie ograniczać skutki uboczne terapii i stanowić alternatywę dla stosowanych dotychczas preparatów z platyną. Wyższość związków złota nad preparatami platynowymi wiąże się z tym, że te pierwsze mają dużo słabsze działanie na DNA.

Reklama
(2)
Komentarze