Zaloguj
Reklama

Żurawina na raka jelita grubego- badania na modelu mysim

Ból brzucha u kobiet
Fot. Shutterstock
Ból brzucha u kobiet
(5)

Rak jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, gdyż rozwija się nie dając przez wiele lat żadnych objawów. Zanim rak jelita ostro zaatakuje mija, nawet 10 lat. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne, pozwalają one bowiem wykryć nowotwór we wczesnym stadium, gdy są bardzo duże szanse na jego wyleczenie. Onkolodzy cały czas poszukują nowych, skutecznych terapii.

Reklama

W większości przypadków pacjenci zgłaszają się do lekarzy w zaawansowanym stadium raka jelita grubego. Tak późne wykrycie powoduje brak sposobów na podjęcie skutecznej terapii. Jeśli zauważymy u siebie następujące objawy takie jak: zmiana rytmu wypróżnień się, bardzo dokuczliwe zaparcia, bóle w dolne brzucha, anemia, nudności, ślady krwi na papierze bądź bieliźnie oraz biegunki powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

W chwili obecnej wiele ośrodków na całym świecie zainteresowało się żurawiną (Vaccinium macrocarpon), która miałaby odgrywać bardzo ważną rolę w ochronie przed różnego rodzaju nowotworami ale także działać przeciwzapalnie. Badania przeprowadzone przez naukowców m.in. z Uniwersytetu Massachusetts w Dartmouth na modelu mysim raka jelita grubego pokazują, że podawanie im sproszkowanej żurawiny wielkoowocowej przyczynia się do zmniejszenia nie tylko wielkości guzów ale także ich liczby.

Żurawina podawana była w trzech postaciach:

  • proszek pełen,
  • niepolarny ekstrakt zawierający wyłącznie niepolifenolowe składowe owoców,
  • polarny ekstrakt zawierający wyłącznie polifenole.

Na podstawie tych badań wykazano, że ekstrakty żurawiny posiadają zdolność do wybiórczego zabijania komórek raka jelita grubego oraz zmniejszenia ich ilości (dotyczy to głównie komórek guza HCT116 oraz HT-29. Co ważne badania te potwierdziły także, że ekstrakty z żurawiny w słabszy sposób wpływają na wzrost prawidłowych, zdrowych komórek jelita grubego (dotyczy to komórek CD-18). Co ważne żurawina wykazuje działanie przeciwzapalne.

W chwili obecnej trwają badania czy podobne właściwości uzyskalibyśmy pijąc sok z żurawiny. W nim brakuje jednak związków występujących w skórce tych owoców.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze