Zaloguj
Reklama
(5)

Również zimą należy stosować ochronę przed nadfioletem.

Reklama

Osoby długo przebywający zimą na świeżym powietrzu, w tym uprawiające spoty zimowe, mogą być okresowo narażone na podwyższone dawki promieniowania nadfioletowego zwiększające ryzyko raka skóry i innych chorób dermatologicznych. Peter A. Andersen z Uniwersytetu Stanowego w San Diego (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno pomiary natężenia ultrafioletu w 32 wysokogórskich stacjach narciarskich. Oprócz tego poddali oni badaniom ankietowym kilka tysięcy narciarzy i snowboardzistów.

Jak podano w listopadowym numerze czasopisma „Archives of Dermatology”, największe natężenie promieniowania nadfioletowego okazało się występować około południa, w końcowym okresie zimy (tzn. przy stosunkowo wysokich położeniach Słońca na niebie) i przy braku chmur. Wpływ wysokości na poziomem morza, szerokości geograficznej i temperatury nie był zbyt wyraźny.

Narciarze i snowboardziści względnie często stosowali filtry przeciwsłoneczne i gogle, rzadziej ubierali kapelusze, ubrania ochronne i nakładali na wargi balsam ochronny. Badacze apelują o wprowadzenie działań promujących stosowanie tych środków chroniących przed nadfioletem również w pochmurne dni.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze