Zaloguj
Reklama

Zaawansowane nowotwory u dzieci – ważniejsza długość życia, czy jego jakość?

Smutek u nastolatka
Fot. ojoimages
Smutek u nastolatka
(0)

Rodzice dzieci z nieuleczalnymi nowotworami częściej są zwolennikami przedłużającej życie chemioterapii niż ich lekarze.

Reklama

W wielu sytuacjach, w których należy ustalić sposób leczenia określonego pacjenta, trzeba wybierać pomiędzy wartościami stojącymi w danej sytuacji w konflikcie. Przykładem tego są dzieci z tak zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, że niemożliwe jest już ich wyleczenie. Istnieje wtedy konieczność rozstrzygnięcia, czy podawać małemu pacjentowi wywołujące nieprzyjemne skutki uboczne leki cytotoksyczne w celu maksymalnego przedłużenia życia, czy też skupić się na łagodzeniu objawów, by poprawić jego jakość w schyłkowym okresie.

Lillian Sung ze Szpitala Chorych Dzieci w Toronto (Kanada) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem 77 rodziców małych pacjentów z nowotworami niemożliwymi już do wyleczenia i 128 lekarzy zajmujących się takimi chorymi. Zgodnie z publikacją w wydaniu czasopisma „Canadian Medical Association Journal” dla większości matek i ojców najważniejsza była nadzieja. Z tego powodu znacznie częściej byli oni zwolennikami podawania chemioterapii niż medycy. Dla lekarzy opinia rodziców była ważnym czynnikiem wpływającym na wybór metody postępowania. Lepsze poznanie nastawień obydwu grup osób podejmujących takie decyzje może ułatwić porozumienie między nimi i polepszyć jakość kończącego się życia dzieci z zaawansowanymi nowotworami.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze