Zaloguj
Reklama

Wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego na temat służby zdrowia przedstawione podczas expose

Sejm
Fot. shutterstock
Sejm
(0)

Podczas swojego expose przedstawionego w dniu 12 grudnia nowy prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedstawił kilka istotnych kwestii związanych ze służbą zdrowia. Główne z nich to więcej pieniędzy na służbę zdrowia, zbudowanie narodowego instytutu onkologii oraz uruchomienie narodowego programu zdrowia kardiologicznego.

Reklama

Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat. To odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów, personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek. - zapowiedział nowy premier.

Już w tym roku przeznaczyliśmy cztery miliardy dodatkowo na skrócenie kolejek u lekarzy, na zakup najnowocześniejszego sprzętu w szpitalach, a także na wykup zobowiązań z ostatnich 10 lat, także wykup tych zobowiązań, które narastały w czasach rządów naszych poprzedników. - kontynuował Mateusz Morawiecki.

Nowy prezes Rady Ministrów zapowiedział ponadto uruchomienie dwóch programów, które mają unowocześnić polską służbę zdrowia. Pierwszym z nich jest Narodowy Instytut Onkologii, który będzie nie tylko miejscem gdzie skutecznie leczy się nowotwory, ale również będzie miał za zadanie prowadzenie nowoczesnych badań i terapii.

Drugą inicjatywą, jest powołanie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego.

Każda złotówka zainwestowana w zdrowie musi oznaczać poprawę jakości życia Polaków. Zyskają na tym pacjenci, ale również mają zyskać ci, którzy na co dzień stoją przy ich łóżkach. Nie może być jednak prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat. Publiczny sprzęt medyczny służyć ma celom wspólnym, dobru pacjentów. Dlatego położymy ogromny nacisk na elektronizację służby zdrowia i dlatego zwracam się również do lekarzy, do pielęgniarek, do położnych, do ratowników medycznych, do całego personelu medycznego, do wszystkich którzy pracują w szpitalach i przychodniach. Zwracam się do was abyście stali się częścią tej zmiany, tej dobrej zmiany, zmiany której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia. - zakończył nowy prezes rady Ministrów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze