Zaloguj
Reklama

Wpływ estrogenu na raka płuc

Autorzy: Anna Pyka
Prześwietlenie płuc
Fot. Ojoimages
Prześwietlenie płuc
(0)

Estrogen może wpływać na rozwój raka płuc. To odkrycie zaprezentowali naukowcy z Fox Chase Cancer Center w Filadelfii. Do czynników sprzyjających chorobie, zaliczono również dym papierosowy.

Reklama

Naukowcy odkryli, że estrogen jest metabolizowany i w  toksycznej formie (4-hydroksy-estrogenów) odkłada się w płucach myszy. Poziom tych toksycznych metabolitów wzrósł, gdy myszy zostały narażone na dym tytoniowy.

Wyniki sugerują, że nowe terapie, które będą zapobiegać przemianie estrogenu w jego toksyczną formę, może w przyszłości pomóc w leczeniu lub nawet całkowicie zapobiegać nowotworowi płuc.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że dym tytoniowy jest główną przyczyną raka płuc. Jednak ostatnie wyniki sugerują, że estrogeny mogą również odgrywać rolę w tej chorobie. Jeśli tak, nie byłby to pierwszy nowotwór związany z tym hormonem. Jest on również wskazywany jako przyczyna raka piersi oraz innych nowotworów ginekologicznych.

Badacze uważają, że poziom toksycznych metabolitów estrogenu może w przyszłości być przydatny w ocenie poziomu ryzyka zachorowania na raka płuc danej osoby oraz w określeniu rokowań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fox Chase Cancer Center (03.04.2012)

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze