Zaloguj
Reklama

Witaminą C w raka?

Tabletki
Fot. panthermedia
Tabletki
(0)

O tym, że witamina C wpływa na polepszenie stanu zdrowia w czasie zmagań z przeziębieniem czy grypą, wiedzą wszyscy. Już dzieci w przedszkolu uczą się, że witamina C pozwala pozbyć się choroby. Okazuje się, że witamina C może również pomóc z walce z … rakiem!

Reklama

Badania zespołu kierowanego przez prof. Ryszarda Olińskiego z Collegium Medicum UMK pozwolą ocenić, czy suplementowanie witaminy C chorym na nowotwory może stanowić skuteczne uzupełnienie terapii przeciwnowotworowej. Jak wskazuje prof. Oliński, do tej pory brak było rzetelnych informacji, które jednoznacznie wskazywałyby, że witamina C skutecznie ogranicza rozwój nowotworów. Powstało również sporo doniesień, które sugerowały wręcz przeciwnie – witamina C miała w ogóle nie pomagać chorym.

Czym więc zajmuje się zespół prof. Olińskiego? Naukowcy postanowili dogłębnie przyjrzeć się mechanizmom transportu witaminy z krwioobiegu do komórki. Naukowcy będą próbowali sprecyzować, czy istnieje zależność pomiędzy stężeniem witaminy C we krwi i komórkach prostaty oraz komórkach układu odpornościowego a rozwojem komórek nowotworowych. Jak wskazuje prof. Oliński, możliwe, że to właśnie te mechanizmy warunkują, że niektórzy pacjenci cierpiący na raka pozytywnie reagują na dodatek witaminy C do terapii. Dotychczasowe badania prowadzone przez zespół naukowców z Torunia wskazują, że chorzy na nowotwory wykazują znacząco niższy poziom witaminy C niż ochotnicy z tzw. „zdrowej” grupy. Nasuwa się więc wniosek, że dodatkowa suplementacja witaminą C powinna skutecznie wpłynąć na hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Przed zespołem prof. Olińskiego długa i żmudna droga, która – miejmy nadzieje – zakończy się spektakularnym sukcesem pozwalającym na wprowadzenie skutecznej terapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze