Zaloguj
Reklama

TMI - napromienianie szpiku całego ciała - w Instytucie Onkologii w Gliwicach

Autorzy: Centrum Onkologii - Oddział w Gliwicach, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa
Rezonans magnetyczny
Fot. Centrum Onkologii - oddział w Gliwicach
Rezonans magnetyczny
(0)

26 marca 2012 na aparacie do tomoterapii wykonano po raz pierwszy w Polsce jedną z najnowocześniejszych procedur przygotowujących pacjenta do przyjęcia przeszczepu szpiku kostnego.

Reklama

Tomoterapia jest to przyspieszacz liniowy połączony z funkcją spiralnej tomografii komputerowej. Innowacyjność tego aparatu polega na tym, że  łączy on ze sobą cechy przyspieszacza liniowego (napromienianie) oraz tomografu komputerowego (weryfikacja ułożenia chorego).

Dzięki tym dwóm cechom pozwala na bardzo precyzyjne leczenie, w całkowicie odtwarzalnej i powtarzalnej pozycji.

Metoda TMI polega na podaniu ściśle określonej dawki promieniowania na obszar szpiku kostnego z jednoczesną możliwie największą ochroną narządów i tkanek otaczających w szczególności mózgu, soczewek, jamy ustnej, płuc, serca, wątroby, nerek, jelit i pęcherza moczowego. Przed podaniem wiązki promieniowania pozycja chorego weryfikowana jest za pomocą wcześniej wspomnianej tomografii komputerowej.

Chory napromieniany jest przez obracający się wokół jego osi przyspieszacz z jednoczesnym przesuwem stołu, dzięki temu otrzymujemy optymalny rozkład dawki, uzyskany przez napromienianie ze wszystkich kątów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze