Zaloguj
Reklama

Test z krwi szansą na wczesne wykrycie nowotworów

Badanie krwi
Fot. Panthermedia
Badanie krwi
(0)

Test krwi mogący wykryć 50 rodzajów raka ma bardzo duże szanse na wejście do powszechnego użytku.

Reklama

W badaniach na 4 000 pacjentów test poprawnie wykrył ponad 51% nowotworów u chorych pacjentów, jednocześnie dając tylko 0,5% wyników fałszywie dodatnich u zdrowych.

Według naukowców proste badanie krwi, które może wykryć ponad 50 rodzajów raka, zanim pojawią się jakiekolwiek kliniczne oznaki lub objawy choroby, jest na tyle dokładne, że można je wdrożyć jako test przesiewowy.

Test ma być skierowany do osób o podwyższonym ryzyku zachorowania, w tym pacjentów w wieku 50 lat i starszych. Jest on w stanie zidentyfikować wiele rodzajów chorób, które są trudne do zdiagnozowania we wczesnym stadium, takie jak: nowotwory głowy i szyi, jajników, trzustki, przełyku i niektóre nowotwory krwi.

Naukowcy poinformowali, że ich odkrycia pokazują, że test dokładnie wykrywa raka często przed pojawieniem się jakichkolwiek oznak lub objawów, przy bardzo niskim odsetku wyników fałszywie dodatnich.

Test opracowany przez amerykańską firmę szuka zmian chemicznych we fragmentach kodu genetycznego – DNA bezkomórkowym (cfDNA), które przeciekają z guzów do krwiobiegu.

Wysoka dokładność testu

Najnowsze badania wykazały, że test ma imponująco wysoki poziom dokładności. Naukowcy przeanalizowali wykonanie testu u 2823 osób z chorobą i 1254 osób bez choroby.

Test prawidłowo zidentyfikował nowotwór w 51,5% przypadków we wszystkich stadiach choroby, a błędnie wykrył raka tylko w 0,5% przypadków.

W guzach litych, które nie mają żadnych opcji badań przesiewowych – takich jak rak przełyku, wątroby i trzustki – zdolność do uzyskania pozytywnego wyniku testu była dwukrotnie wyższa (65,6%) niż w przypadku guzów litych, które mają możliwości badań przesiewowych, takich jak rak piersi oraz nowotwory jelita grubego, szyjki macicy i prostaty.

Tymczasem ogólna zdolność do wygenerowania pozytywnego wyniku testu w nowotworach krwi, takich jak chłoniak i szpiczak, wyniosła 55,1%.

Test poprawnie zidentyfikował również tkankę, w której znajdował się rak w organizmie w 88,7% przypadków.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze