Zaloguj
Reklama

Termografia nie jest uznaną metodą wykrywania raka piersi

Autorzy: Magdalena Romanowicz, PRIMUM Public Relations
Badanie mammograficzne
Fot. panthermedia
Badanie mammograficzne
(5)

W oświadczeniu wystosowanym przez polskich uczonych, wśród których między innymi znaleźli się prof. Jacek Fijuth, prf. Arkadiusz Jeziorski, prof. Krzysztof Składowski i dr Janusz Meder, stwierdzono, że termografia nie jest sprawdzoną metodą wykrywania nowotworu piersi u kobiet. Poniżej pełna treść krótkiego komunikatu prasowego.

Reklama

W ostatnich latach pojawiają się w krajowych mediach liczne doniesienia na temat możliwości wykrywania raka piersi przy użyciu urządzeń opartych na termografii. Dotychczas nie ma żadnych dowodów potwierdzających wartość termografii w wykrywaniu i rozpoznawaniu tego nowotworu oraz jako profilaktycznego badania przesiewowego.

Jedyną metodą badań przesiewowych zmniejszającą umieralność z powodu raka piersi jest mammografia, którą w Polsce może wykonać bezpłatnie każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat. Bardzo zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. W rozpoznawaniu raka piersi ważne miejsce zajmują również badanie ultrasonograficzne oraz wykorzystujące rezonans magnetyczny.

Wcześnie wykryty rak piersi jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów. Stosowanie metod termograficznych zamiast badań o udowodnionej skuteczności niesie duże ryzyko przeoczenia nowotworu w tej fazie i może zniweczyć szansę skutecznego leczenia.

 

 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(5)
Komentarze