Zaloguj
Reklama

Sztuczne słońce, czyli solarium też może zwiększać ryzyko raka

Autorzy: Izabela Kletke
Źródło: Cancer Council Queensland
Sztuczne słońce, czyli solarium też może zwiększać ryzyko raka
Fot. medforum
(0)

Pogoda daje jednoznacznie znać, że lato definitywnie się skończyło. Salony solarium zaczną się wkrótce wypełniać klientami spragnionymi ciepła i wciąż opalonej skóry. Tymczasem badania niezaprzeczalnie potwierdzają, że opalanie się w solarium jest co najmniej tak samo szkodliwe jak intensywne zażywanie naturalnych kąpieli słonecznych.

Reklama

Lampy solarne emitują sztuczne promieniowanie UV – zbliżonego do tego, które wysyła Słońce, ale ok. 5 razy od niego silniejsze. Jest to zresztą zasadą powstawania opalenizny, pojawiającej się w wyniku intensywnego wytwarzania przez komórki skóry barwnika.

Nazywany melaniną, ma on za zadanie ochronić powierzchnię ciała przed szkodliwym działaniem promieniowania UV przyciemniając przy okazji kolor skóry. Skutkiem intensywnego korzystania z solarium mogą być poparzenia, pocenie się, pęcherze, ból oraz szybsze starzenie się skóry.

W najgorszym wypadku tego typu zabiegi mogą spowodować rozwinięcie się raka skóry w tym czerniaka. U osób poniżej 30 roku życia intensywnie opalających się przy pomocy sztucznego światła ryzyko zachorowania wzrasta do 75%.

Solarium powinny zdecydowanie unikać osoby poniżej 18 roku życia oraz bladej cerze, a odstępy między kolejnymi sesjami opalania nie powinny być krótsze niż 48godzin.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze