Zaloguj
Reklama

Suplementacja witaminy B i kwasów omega-3, nie przeciwdziała rakowi u pacjentów chorujących na serce

Autorzy: Anna Pyka
Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(0)

Wyniki francuskich badań sugerują, że osoby, które chorują lub chorowały w przeszłości na serce, nie zmniejszą ryzyka rozwoju nowotworu poprzez przyjmowanie suplementów zawierających witaminę B lub kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.

Reklama

W badanej populacji, nie zauważono żadnego korzystnego wpływu przyjmowania witaminy B lub kwasów omega-3, w okresie pięciu lat od wystąpienia nowotworu.

W badaniu wzięło udział prawie 2000 francuskich mężczyzn i 500 kobiet, w wieku od 45 do 80 lat. Wszyscy uczestnicy doświadczyli problemów z sercem, w roku poprzedzającym rozpoczęcie badań.

Badani spożywali codziennie różne formy witaminy B lub kwasów omega-3. Pod koniec pięcioletnich badań, u 7 procent uczestników nowotwór rozwinął się, a nieco ponad 2 procent ostatecznie zmarło na raka.

Wyniki badań sugerują, że ludzie powinni zachować ostrożność przy stosowaniu suplementów diety, zwłaszcza w długim okresie czasu i bez nadzoru lekarza. Takie dodatki zawierają często  substancje czynne i mogą mieć negatywne skutki w niektórych populacjach.

Badania będą kontynuowane na większą skalę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Health.com

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze