Zaloguj
Reklama

Spożywanie alkoholu w młodym wieku a ryzyko raka prostaty

Mężczyzna pijący alkohol
Fot. pantherstock
Mężczyzna pijący alkohol
(0)

Wśród czynników ryzyka raka prostaty wymienia się m.in. wiek, otyłość czy występowanie przypadków tego nowotworu w rodzinie. O zwiększanie ryzyka wystąpienia tej choroby podejrzewa się również nadmierne spożywanie dużych ilości alkoholu – zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu a ryzykiem raka prostaty jest jednak zdecydowanie ciekawsza, niż można by tylko przypuszczać.

Reklama

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Ogólnie rokowania w przypadku zachorowania na tego raka uznawane są za dobre – aby jednak rzeczywiście takie były, choroba musi zostać rozpoznana w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania. Po to, by wiedzieć, u jakich pacjentów szczególnie zwracać uwagę na możliwość wystąpienia raka prostaty, wciąż przeprowadzane są badania dotyczące czynników ryzyka wystąpienia tej choroby. Jednym z takich badań było to prowadzone przez amerykańskich specjalistów z University of North Carolina w Chapel Hill, które dotyczyło potencjalnego związku pomiędzy spożywaniem alkoholu a ryzykiem raka prostaty.

Do analiz wykorzystano dane pochodzące od 650 pacjentów, którzy mieli od 49 do 89 lat. Badani wypełniali ankiety, w których określali, jakie było ich spożycie alkoholu w poszczególnych dekadach życia: do wyboru mieli okres abstynencji, spożywanie 1-6 drinków na tydzień oraz spożywanie więcej niż 7 drinków tygodniowo.

Ostatecznie wśród wszystkich badanych rak prostaty został stwierdzony u 325 z nich, gdzie u 238 pacjentów nowotwór miał niski stopień zaawansowania, natomiast u 88 choroba miała znaczne zaawansowanie.

Przeprowadzone przez naukowców analizy pozwoliły wysunąć dość interesujące wnioski. Otóż okazało się, że ogólnie ciężko powiązać spożywanie alkoholu z występowaniem raka prostaty. Kiedy jednak dane zebrane od pacjentów przeanalizowano bardziej szczegółowo, to zaobserwowano wtedy, że alkohol pewien wpływ na raka prostaty ma. Otóż zauważaono, że w sytuacji, gdy pacjenci pomiędzy 15. a 49. rokiem swojego życia spożywali więcej niż 7 drinków tygodniowo, to – w porównaniu do osób utrzymujących abstynencję – mieli oni ponad trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia zaawansowanego raka prostaty. Skąd wzięła się tego typu zależność, ciężko stwierdzić, z pewnością można ją jednak uznać za dość interesującą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze