Zaloguj
Reklama

Skutki uboczne brachyterapii

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Chory w szpitalu
Fot. Panthermedia
Chory w szpitalu
(4)

Brachyterapia jest jedną z wielu metod leczenia nowotworów. Opiera się ona na aplikowaniu dawek promieniowania bezpośrednio do guza lub wszczepianiu ziaren radioaktywnych w obrębie guza.

Reklama

Brachyterapia ma wiele zalet: małe dawki promieniowania trafiają do zdrowych tkanek pacjenta, nie ma konieczności hospitalizacji, itd. Niestety, jak każda z metod leczenia nowotworów, brachyterapia powoduje również skutki uboczne.

Pod koniec leczenia lub bezpośrednio po jego zakończeniu prawie zawsze pojawia się odczyn popromienny. Może on mieć różny stopień nasilenia, począwszy od zaczerwienienia niewielkiej powierzchni skóry lub śluzówek w obrębie leczonego nowotworu, do złuszczania się naskórka. Brachyterapia powoduje obumieranie komórek guza, co z czasem powoduje jego odpadnięcie. W miejscu odpadniętego guza tworzy się owrzodzenie, które z czasem się goi. Czasem towarzyszy temu swędzenie, ropne sączenie, bardzo rzadko ból.

Miejsca zmienione na skutek leczenia, wymagają szczególnej troski i codziennej zmiany opatrunków według zaleceń lekarza i pielęgniarki. Najczęściej rany przemywa się roztworem kwasu bornego, wodą utlenioną, smaruje maściami z antybiotykiem. Wszelkie wątpliwości i pytania należy skonsultować z lekarzem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Janusz Skowronek "Brachyterapia raka głowy i szyi. Poradnik dla pacjentów", wojewódzkie centrum onkologii

Reklama
(4)
Komentarze