Schizofrenia a rak

Chorzy na schizofrenię rzadziej maja raka, ale ich szanse na wyleczenie są mniejsze.
Z powodu częstszego występowania chorób somatycznych i samobójstwa pacjenci ze schizofrenią żyją średnio kilkanaście lat której niż ludzie bez tej choroby. W celu wyjaśnienia, w jakim stopniu przyczyniają się do tego zjawiska nowotwory, Ching-Chih Lee z Narodowego Instytutu Yang-Ming w Taipei (Tajwan) i współpracownicy poddali niedawno badaniom prawie dziesięć tysięcy osób z omawianym zaburzeniem umysłowym i nieco większą liczbę dopasowanych pod względem wieku i płci przedstawicieli tzw. „grupy kontrolnej”.
Zgodnie z publikacją w internetowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research” z 4 kwietnia ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego u pacjentów ze schizofrenią okazało się być znacząco mniejsze niż u ludzi zdrowych psychicznie. W szczególności dotyczyło to raka płuc, żołądka, wątroby, jelita grubego, przełyku i prostaty. Wyjątkami były złośliwe guzy piersi oraz szyjki i trzonu macicy.
Z drugiej strony w przypadku zachorowania na raka pacjenci ze schizofrenią obciążeni byli 1,36 razy wyższą umieralnością niż osoby bez zaburzeń umysłowych. Naukowcy apelują, by osoby z omawianą chorobą psychiczną częściej podlegali badaniom pozwalającym na wczesne wykrycie nowotworu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Schizophrenia Research doi:10.1016/j.schres.2011.02.018
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego
- Nowotwór złośliwy jelita grubego
- Nowotwór złośliwy nieokreślonej części macicy
- Nowotwór złośliwy oskrzela i płuca
- Nowotwór złośliwy przełyku
- Nowotwór złośliwy sutka
- Nowotwór złośliwy szyjki macicy
- Nowotwór złośliwy trzonu macicy
- Nowotwór złośliwy wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych
- Nowotwór złośliwy żołądka
- Schizofrenia
Kategorie ATC:
- Cytostatyki
- Leki immunostymulujące
- Leki immunosupresyjne
- Leki przeciwpsychotyczne
- Leki stosowane w terapii hormonalnej