Zaloguj
Reklama

Rusza Agencja Badań Medycznych – co to oznacza dla pacjentów?

Diagnoza lekarska
Fot. panthermedia
Diagnoza lekarska
(0)

W marcu br. prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Agencji Badań Medycznych. Co ta informacja oznacza dla nas, pacjentów? Czy dostęp do nowych terapii będzie szybszy i skuteczniejszy niż dotychczas?

Reklama

Powołana do życia Agencja Badań Medycznych ma stanowić odpowiedź rządu na niesatysfakcjonujący poziom finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Rolą powstającej Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w zakresie medycyny, z naciskiem na rozwój nowych technologii medycznych i niekomercyjnych badań klinicznych. Jednym z działań, które mają zacząć funkcjonować w najbliższym czasie, jest współpraca z ośrodkami z USA, które zajmują się badaniami klinicznymi w zakresie onkologii.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podpisał memorandum dot. współpracy Agencji z Ośrodkiem Onkologicznym MD Anderson George’a Wildinga. Nawiązana współpraca ma polepszyć jakość opieki onkologicznej w Polsce, co ma się przełożyć na dostęp polskich pacjentów do innowacyjnych terapii. Podpisanie memorandum ma stanowić punkt wyjścia do zwiększenia liczby prowadzonych w Polsce badań klinicznych – zwłaszcza w zakresie badań onkologicznych.

Zwiększenie prowadzonych badań klinicznych stanowi realną szansę na dostęp do nowych, innowacyjnych terapii, które niejednokrotnie mogą okazać się ostatnią szansą na leczenie. Każdego roku MD Anderson Center włącza do badań klinicznych ponad 10000 pacjentów rocznie, prowadząc jednocześnie ponad 1000 badań. Nawiązane porozumienie otwiera więc realne drzwi dla chorych z Polski, którzy będą mogli być włączeni do innowacyjnych badań, które z kolei mogą okazać się przełomowe w ich leczeniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze