Zaloguj
Reklama

Regularne zażywanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wybranych nowotworów

Alkohol a tabletki
Fot. Shutterstock
Alkohol a tabletki
(0)

Badacze z różnych Ośrodków na całym Świecie cały czas poszukują leków, które zmniejszyły by w znacznym stopniu zachorowalność na nowotwory bądź całkowicie hamowały ich rozwój. Wieloletnie badania naukowe przeprowadzone w Bostonie pokazują, że zażywanie aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Czy powinniśmy zażywać kwas acetylosalicylowy? Jak go dawkować? Czy każdy może go zażywać?

Reklama

Kwas acetylosalicylowy został po raz pierwszy otrzymany w 1853 roku. Substancję nadającą się do stosowania w przetwórstwie farmaceutycznym uzyskano w 1859 roku. Kwas acetylosalicylowy jest pochodną acetylową kwasu salicylowego. Jest to bardzo popularny lek o szerokim spektrum działania. Stosowany jest podczas gorączki, jako środek przeciwbólowy czy przeciwzapalny. Co ważne aspiryna posiada właściwości przeciwzakrzepowe ale przy jej długotrwałym stosowaniu. Wykazuje ona niestety działanie niepożądane, którym jest zwyrodnienie plamki żółtej a dokładnie jej mokra postać.

Większość osób może przyjmować aspirynę bez jakichkolwiek skutków niepożądanych. Jednakowoż leki zawierające w swym składzie kwas acetylosalicylowy nie powinny być zażywane przez pacjentów cierpiących na chorobę wrzodową dwunastnicy czy żołądka. Nie mogą stosować ich także kobiety ciężarne (naukowcy wykazali korelację pomiędzy stosowaniem przez matkę leków zawierających kwas acetylosalicylowy a mniejszą wagą urodzeniową dzieci, częstszym występowaniem wad serca u dzieci czy rozszczepu podniebienia). U małych dzieci oraz młodzieży podawanie kwasu acetylosalicylowego może doprowadzić do rozwoju zespołu Reyea. Ważne jest także to by nie zażywały go osoby dotknięte astmą czy cukrzycą.

Cały czas ukazują się publikacje mówiące o wpływie aspiryny na organizm człowieka. Niewielkie dawki aspiryny stosowane są w profilaktyce zawałów mięśnia sercowego oraz udarów mózgu (krwotoczny oraz niedokrwienny). Co ciekawe, już w 2007 roku pojawiły się pierwsze doniesienia mówiące o tym, że zażywanie aspiryny zmniejsza umieralność na choroby sercowo- naczyniowe wśród kobiet. Co ważne na łamach "Annals of Oncology", opublikowano informację iż codzienne zażywanie aspiryny może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita, przełyku oraz żołądka. Liczba zgonów pacjentów z tymi nowotworami także uległa zmniejszeniu. Słabiej udokumentowane badania pokazują także, że aspiryna zmniejsza liczbę zgonów pacjentów z powodu raka płuc, prostaty oraz piersi. Profesor Jack Cuzick z Queen Mary University informuję, że jeśli chcemy „doczekać się korzyści z zażywania aspiryny, powinniśmy ją brać regularnie nie krócej niż pięć lat”. Dawka dzienna powinna wynosić nie więcej niż 75 mg aspiryny.

Najnowsze badania naukowe opublikowane przez zespół naukowców z Harvard Medical School w Bostonie, przedstawiają nowe doniesienia na temat aspiryny. Zażywanie co drugi dzień 100 mg aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego ale także występowania krwawień z przewodu pokarmowego czy wrzodów żołądka.

Cały czas trwają nowe badania na temat roli kwasu acetylosalicylowego w zmniejszaniu zachorowalności na różnego rodzaju nowotwory. Jak na razie badania są bardzo obiecujące i jednoznaczne - aspiryna zażywana regularnie przez ok. 10 lat w dawce nie większej niż 75-100 mg przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na raka: przełyku, żołądka, płuc, piersi czy jelita grubego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • CRC Handbook of Chemistry and Physics. William M. Haynes (red.). Wyd. 95. Boca Raton: CRC Press, 2014, s. 3-8, 5-100, 5-156. ISBN 9781482208689.
    Kwas acetylosalicylowy. Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) dla Polski.
    G. Liew, P. Mitchell, T.Y. Wong, E. Rochtchina i inni. The association of aspirin use with age-related macular degeneration. „JAMA Intern Med”. 173 (4), s. 258–264, 2013.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze