Zaloguj
Reklama

Regularna kontrola znamion może uratować życie

Autorzy: Izabela Kletke
Źródło: Centrum Diagnostyki Znamion
Rana
Fot. medforum
Rana
(5)

Szacuje się, że rak skóry może stać się problemem co piątego Amerykanina. Dane naukowe są jednoznaczne. Częstość zachorowania na raka skóry jest każdego roku coraz większa. Dlaczego więc systematyczna kontrola znamion u dermatologa nie weszła jeszcze na stałe do naszego kalendarza wizyt lekarskich?

Reklama

Każde znamię barwnikowe oraz te pozbawione barwnika - tak na skórze, jak i błonach śluzowych, oku czy pod paznokciem powinno być regularnie (raz w roku) sprawdzane u lekarza specjalisty.

Niezwłocznie skontrolować należy natomiast znamiona, które ulegają jakiejkolwiek metamorfozie, na przykład: zmiana kształtu, koloru czy wielkości, jak również pojawienie się zaczerwienienia wokół przebarwienia lub jego nagłe odbarwienie.

Zaniepokoić powinno też sączenie lub krwawienie ze zmiany, utrata włosów (jeśli była owłosiona), swędzenie czy też pojawienie się guzków w bezpośrednim sąsiedztwie znamiona. Naszą uwagę powinno zwrócić nie tylko już istniejące zmiany, ale też te nowo powstałe na niezmienionej dotychczas skórze.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze