Zaloguj
Reklama

Rak skóry – wiedza pacjentów o swojej chorobie

Rak skóry – wiedza pacjentów o swojej chorobie
Fot. medforum
(5)

Ubożsi i gorzej wykształceni chorzy rzadziej znają dokładną diagnozę.

Reklama

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w krajach rozwiniętych znacznie wzrosła liczba przypadków raka skóry, w tym bardzo niebezpiecznego czerniaka złośliwego. Elliot J. Coups z Uniwersytetu Medycyny i Stomatologii New Jersey w Piscataway (USA) przeprowadzili niedawno danych pochodzących od kilkudziesięciu tysięcy dorosłych mieszkańców tego kraju.

Zgodnie z publikacją w październikowym numerze czasopisma „Archives of Dermatology” ponad tysiąc z nich okazało się chorować na jakiś rodzaj raka skóry. 19 procent z nich nie wiedziała, jaki rodzaj tego nowotworu u nich występuje, 21 procent było przekonanych, że ma czerniaka złośliwego a 64 deklarowało inny rodzaj raka skóry.

Osoby o niskich dochodach, gorzej wykształcone, bez ubezpieczenia zdrowotnego i uważające swój stan zdrowia jako zły częściej charakteryzowały się brakiem wiedzy o rodzaju występującego u nich nowotworu dermatologicznego. Płeć i czas, który upłynął od postawienia diagnozy, nie miały wpływu na wiedzę pacjentów o swojej chorobie. Coups apeluje o objęcie uboższych i gorzej wykształconych pacjentów działaniami zwiększającymi ich wiedzę o diagnostyce i leczeniu raka skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze