Zaloguj
Reklama

Rak skóry – profilaktyka

Rak skóry – profilaktyka
Fot. Shutterstock
(5)

Filtry przeciwsłoneczne powinny być dobrze wybrane.

Reklama

Zawarte w świetle słonecznym promieniowanie nadfioletowe może wywoływać choroby takie jak czerniak złośliwy, inne rodzaje nowotworów dermatologicznych czy starzenie się skóry. Dave Andrews i współpracownicy z amerykańskiej organizacji badawczej Środowiskowa Grupa Robocza (Environmental Working Group) z siedzibą w Waszyngtonie przeprowadzili niedawno badania z udziałem reprezentatywnej grupy mieszkańców Kanady.

Zgodnie z treścią raportu Kanadyjskiego Towarzystwa Dermatologii „Badanie nad Starzeniem się Skóry 2010” większość mieszkańców tego kraju stosuje się do zaleceń odnośnie stosowania filtrów przeciwsłonecznych i ciemnych okularów. Niestety, tylko mniej więcej trzecia treść unika opalania się na słońcu i nosi długie ubrania nawet w pogodne dni.

Problemem jest także niewiedza o tym, że przykładowo w USA tylko 8 procent dostępnych filtrów przeciwsłonecznych jest bezpiecznych dla stosujących je osób. Reszta zawiera potencjalnie trujące składniki, ma fałszywie zawyżone wartości SPF (sun protection factor) – wskaźnika informującego o skuteczności pochłaniania nadfioletu lub posiada na opakowaniach nie odpowiadające prawdzie informacje o pochłanianiu uszkadzającego skórę i wywołującego raka promieniowania UVA.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze